Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2018, 13:17 Aktualizované dňa 11.07.2018 o 20:39

Vláda schválila najväčšiu modernizáciu armády v histórii, kúpi americké stíhačky F-16

Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petra Pellegriniho uprednostnil pred švédskymi lietadlami JAS-39 Gripen.

Slovenská vláda dnes schválila nákup amerických stíhačiek F-16, ktorými armáda nahradí dosluhujúce stroje MiG-29 ruskej výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petra Pellegriniho uprednostnil pred švédskymi lietadlami JAS-39 Gripen.

Nákup nových stíhačiek je najväčším modernizačným projektom slovenskej armády v novodobej histórii krajiny. Hodnota zákazky vrátane výcviku personálu, munície a dvojročnej logistickej podpory dosiahne 1,589 miliardy eur.

Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ uviedol šéf rezortu obrany Peter Gajdoš.

"Pri zhodnotení a zohľadnení všetkých parametrov bola americká ponuka cenovo výhodnejšia. Rezort obrany pritom porovnával cenu, muníciu, náklady na výcvik pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalšie náklady na prevádzkovanie, a to až za horizont rokov 2040," píše sa v tlačovej správe, ktorú tesne po rokovaní vlády preposlal rezort obrany.

Podľa analytika Krúpu je ohľadom nákupu za 1,59 miliónov eur viacero otáznikov. "Všetci sme už tušili, že to budú F-16. Argumenty v zverejnenom neutajenom materiály sú v niektorých veciach zmanipulované, aby vyzerali tieto stíhačky lepšie. Je to robené tak, aby diskusia k tejto téme trvala čo najkratšie a aby sa to zbytočne nerozoberalo v médiách," informoval Krúpa. Ten zároveň podčiarkol, že alternatíva v Gripenoch by bola vhodnejšia. "Zabúdame na to, že nielen F-16 je odskúšané bojom, ale aj Gripen," upozornil.

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

​​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.