Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyV čom vidíte riziká kúpy bytov z papiera a získania úveru na „neexistujúcu“ nehnuteľnosť?
Hlavné riziko je, že dávam väčšiu sumu oproti zmluve o budúcej kúpnej zmluve a jediným mojím ručením je pohľadávka voči developerovi ako spoločnosti. Hoci ten vlastní nehnuteľnosť, ktorá má hodnotu, nepoznám výšku a stav jeho záväzkov. Aktuálny často používaný model: 20 percent z kúpnej ceny po podpise zmluvy o budúcej kúpnej zmluve a 80 percent po podpise kúpnej zmluvy je akceptovateľný stupeň rizika. No ak mám v procese zaplatiť viac ako 20 percent a neviaže sa to priamo na získanie vlastníctva, je namieste byť obozretnejší a všetky riziká a podmienky prekonzultovať vopred. Treba to urobiť už pri podpise rezervačnej zmluvy alebo ideálne, a to by som veľmi odporúčal, už priamo pri podpise zmluvy o budúcej zmluve. Tá totiž obsahuje znenie kúpnej zmluvy, a tak viem, na čo sa podpisom neskôr zaväzujem.
Podpisujú klienti aj zlé či nevýhodné zmluvy?
V praxi sa často podpisuje najprv rezervačná zmluva, kde je uvedené, že sa kupujúci a developer dohodnú, ale už nie je vyšpecifikované ako. Ak po
Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.
Už máte predplatné? Prihláste sa
Newsletter
Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.