Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2018, 00:00

Bratislava je najdrahším mestom v okolí. Viete, koľko hodín treba odpracovať na iPhone?

V druhej časti letného seriálu s názvom Ekonomické extrémy sa tiež dozviete, v akom meste ľudia najdlhšie pracujú na iPhone.

Bratislava je najdrahším mestom v okolí. Viete, koľko hodín treba odpracovať na iPhone?
Zdroj: Pixabay

V Bratislave sú v porovnaní s okolitými hlavnými mestami Vyšehradskej skupiny (V4) vysoké maloobchodné ceny a nízke príjmy. Vyplýva to z prieskumu švajčiarskej finančnej skupiny UBS Group nazvaného Ceny a zárobky, ktorý hodnotí maloobchodné ceny, príjmy obyvateľov, kúpnu silu a pracovnú dobu v 77 mestách sveta. Bratislava sa vo všetkých kategóriách umiestnila okolo 53. pozície. Prieskum taktiež ponúka rebríček, ktorý ukazuje, koľko hodín musia ľudia jednotlivých miest pracovať na iPhone.    

Švajčiarske mestá na popredných miestach

Na prvých miestach v jednotlivých kategóriách sa popri Zürichu pohybuje ďalšie švajčiarske mesto, frankofónna Ženeva. Vychádza ako najdrahšie z hľadiska cien potravín, ale na druhú stranu majú tamojší obyvatelia najvyššie príjmy. Francúzsky hovoriaca lokalita je centrom súkromných bankárov, obchodníkov s komoditami a medzinárodných organizácií vrátane OSN, Svetovej banky a Červeného kríža.

Z hľadiska príjmov je nemecky hovoriaci Zürich na druhom mieste rebríčka, ale celkovo je najdrahším mestom sveta. Veľký podiel na tom majú služby, ako je napríklad kaderníctvo alebo čistiareň, ktoré sú o 20 percent drahšie ako v Ženeve. Za smartfóny, televízie, notebooky a ďalšiu elektroniku si potom v Zürichu v porovnaní s Ženevou ľudia priplatia 16 percent.

Za Zürichom a Ženevou nasledujú dve severské mestá, Oslo a Kodaň, piaty je New York.

Vysoké ceny v Bratislave

V porovnaní s okolitými hlavnými mestami V4 sa Bratislava ukázala, ako drahé mesto. Z prieskumu vyplýva, že Bratislava sa spomedzi 77 mestách umiestnila, čo sa týka maloobchodných cien na 44. priečke. Praha je podľa tohto rebríčka lacnejším mestom. Umiestnila sa na 50. mieste. Poľská Varšava obsadila 63. priečku. Najlacnejším spomedzi okolitých miest je Budapešť, ktorá sa umiestnila na 64. priečke.

V Grafe nižšie je znázornený historický index cien miest v období od 1978-2018. Index je upravený na americké mesto New York, každý jeho ukazovateľ má hodnotu 100. Ak má index iného mesta hodnotu 50, znamená to, že mesto je o 50 percent lacnejšie ako New York.  

Zdroj: UBS Group

​Rebríček príjmov okolitých miest

Najvyššie príjmy z hlavných miest V4 dosiahla Varšava, ktorá sa v rebríčku ocitla na 46. mieste. Za ňou je na 47. mieste Praha. Slovenské hlavné mesto sa umiestnilo na 54. priečke. Najnižšie platy potom má maďarská Budapešť, ktorá je na 57. mieste.  

Správa vychádza z cien 128 druhov tovaru a služieb a z príjmov v 15 profesiách v 77 mestách sveta. Vyplynulo z nej, že priemerný zamestnanec v Zürichu musí pracovať 38,2 hodiny, aby si mohol dopriať telefón iPhone. Na opačnej strane rebríčka sa ocitla egyptská Káhira, kde zamestnanec na nový iPhone musí zarábať 1066 hodín.

Zamestnanec v Bratislave musí na nový iPhone pracovať 327.5 hodiny. Na Big Mac priemerný zamestnanec v Bratislave pracuje 48 minút, píše sa v prieskume UBS Group.     

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.