Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2018, 00:00

Komplikácie pri Ružomberku. Aktivisti odkazujú diaľničiarom, že cez nich neprejdú

Diaľnica D1 pri Ružomberku sa má po rokoch pohnúť. Skupina obyvateľov je odhodlaná jej výstavbu ďalej blokovať.

Komplikácie pri Ružomberku. Aktivisti odkazujú diaľničiarom, že cez nich neprejdú
Zdroj: TASR

Dopravná situácia pri Ružomberku a okolí je neúnosná, zhodujú sa vodiči aj politici. Stavebné stroje sa na rozostavanú diaľnicu vrátia 26. júla. Problémy však stále nie sú zažehnané.

Zástupcovia výboru miestnej časti Hrboltová a občianskeho združenia Zdravý domov, ktorí rozkladom napadli záverečné stanovisko rezortu životného prostredia k úseku diaľnice, zvažujú podniknúť ďalšie kroky. Národnej diaľničnej spoločnosti odkazujú, že cez nich neprejdú.

Problematický tunel
Kameňom úrazu je opäť tunel Čebrať. Pre riziko zosuvov pôdy na jeho pôvodnej trase sa výstavba v roku 2014 zastavila a prišli na rad roky analýz. V roku 2016 diaľničiari dospeli k novému návrhu trasovania, ktorý envirorezort vyhodnotil ako jediný realizovateľný spomedzi troch hodnotených alternatív. A práve to sa dodnes nepozdáva niektorým obyvateľom mestskej časti Hrboltová.

Miestna poslankyňa Anna Šanobová je presvedčená, že keby kompetentní posudzovali aj variant trasovania tunela, za ktorý sa v petícii postavili občania Hrboltovej, zvíťazil by ten.

„Podmienky na posúdenie boli nastavené tak, že nemohlo zvíťaziť najlepšie environmentálne riešenie, pretože trasovanie V3 a V4 bolo svojvoľne vylúčené bez relevantného posúdenia,“ píše sa v rozklade voči záverečnému stanovisku envirorezortu, ktorý v apríli podala Šanobová.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.