Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2018, 00:00

Bratislava aj Košice chystajú nové električky. Na východe sa stavia, na západe plánuje

Slovenské metropoly považujú električky za svoju budúcnosť. Svedčia o tom aj balíky peňazí, ktoré dohromady investujú do rekonštrukcii koľají. Kým v Košiciach sú práce v plnom prúde už roky, Bratislava stojí.

Bratislava aj Košice chystajú nové električky. Na východe sa stavia, na západe plánuje
Zdroj: Marek Kmeť

Bratislava stále čaká a súťaží
O veľkolepej budúcnosti električiek v hlavnom meste sa vyjadrovali developeri aj primátor. Mala sa ťahať z Vajnôr k jazeru na Zlatých pieskoch, inokedy zas až do Vrakune či k letisku. Realitou zostáva, že Bratislavčania už vyše roka čakajú na vyhodnotenie súťaže na opravu 6,7 kilometra dlhého úseku.

​Starostka mestskej časti Karlova Ves, ktorej sa výstavba dotkne najviac, hovorila o začiatku prác už v júli. Faktom však je, že mesto zatiaľ ani netuší, kto bude úsek opravovať. Pre HN to začiatkom júna potvrdil primátor Ivo Nesrovnal a jeho slová podľa hovorkyne magistrátu Zuzany Onufer stále platia. „Pri Dúbravsko-karloveskej radiále prebieha vyhodnotenie ponúk záujemcov na zhotoviteľa tejto stavby,“ zopakovala. Podľa odhadov bude opravovanie koľají, zastávok a ich okolia stáť viac ako 67 miliónov eur. V čase výstavby majú na trase premávať kĺbové autobusy, tých má však podľa informácií HN Dopravný podnik Bratislava na úplné kapacitné nahradenie električiek nedostatok.


Po modernizácii Karloveskej radiály plánuje podnik zo svojho vozidlového parku vyraďovať staré Karosy a nahradzovať ich novými autobusmi. Potom príde na rad oprava ďalších dvoch tratí pre električky – Vajnorskej a Ružinovskej radiály. Na vypracovanie projektovej dokumentácie pre obe trate vyhlásilo mesto koncom minulého týždňa súťaž. Dohromady ide o vyše 21 kilometrov dlhý úsek. Náklady na opravy si ešte magistrát netrúfa odhadnúť. „Cenu stavebných prác určí projektová dokumentácia, na ktorej dopracovanie sa vypísala verejná súťaž,“ avizovala Onufer. Každý z projektov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.