Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 00:00

Výrobcovia elektriny: novela ide proti nám

Najväčší súdny spor našej energetiky, kauza G-komponent, je stále aktuálna. Kým súdy rozhodujú v prospech výrobcov, povinnosť, ktorú im ukladá zákon, je pre mnohých likvidačná.

Výrobcovia elektriny: novela ide proti nám
Zdroj: TASR

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov prichádza po 10 rokoch. Výrobcovia však tvrdia, že je to skôr zákonom o nepodporení ich využívania. Zavádza totiž novinku v poplatku G-komponent, ktorý je už roky kameňom úrazu medzi distribútormi a výrobcami. Podľa nového znenia budú mať producenti povinnosť platiť distribútorom tak, ako keby chceli svoju elektrinu prepraviť sústavou a predávať ju, aj keď to robiť nebudú. Štátu to vyhovuje – je totiž podstatným majiteľom distribučiek. Výrobcovia však namietajú, že takéto podmienky menších producentov diskriminujú.


Poplatok je späť
Končiace medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu o podpore obnoviteľných zdrojov opäť oživilo diskusie okolo G-komponentu. Prelomové rozhodnutie vyniesol pred dvoma rokmi Ústavný súd nálezom, v ktorom označil poplatok za prístup do sústavy za protiústavný. Napriek tomu sa distribútori dožadujú implementácie poplatku priamo do novelizovaného zákona. „Dobieha nás minulosť, a to nezvládnutá podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov zo strany štátu z rokov 2008 až 2010, čo regulátor pravdepodobne chcel ako-tak zmierniť zavedením G-komponentu. Pochopiteľne, výrobcovia elektriny odmietajú túto platbu, keďže zhoršuje ich pozíciu v silne konkurenčnom prostredí,“ zhodnotil Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.


„Aj keď s elektrinou neobchodujeme, za pripojenie do sústavy sme riadne zaplatili,“ vyhlásil Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemysl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.