Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 00:00

Riaditeľ FlixBusu: Naše ceny dokážeme udržať nízke

Keď spolupracujeme s dopravcom, on neprichádza o svoju identitu, tvrdí výkonný riaditeľ autobusovej spoločnosti FlixBus pre Česko a Slovensko Pavel Prouza.

Na slovenskom trhu ste niekoľko mesiacov. Ako ste spokojní?
Sme veľmi spokojní. Pre nás je Slovensko v podobnej situácii ako Česko. Z Prahy riadime obe krajiny a povedal by som, že sme síce geograficky malí, no významovo sme pre FlixBus vysoko. Z Bratislavy vypravíme týždenne 400 spojov, či už vnútroštátnych alebo medzinárodných. Vždy sa najskôr sústredíme na tú medzinárodnú dopravu, a keď vidíme príležitosť vstúpiť aj do vnútroštátnej, tak to urobíme. Na Slovensku fungujeme už dlhší čas, ale začínali sme potichu. V budúcnosti to chceme zmeniť tak, aby o nás na Slovensku bolo viac počuť, aby si viac ľudí mohlo sadnúť do zeleného autobusu a dostať sa s ním tam, kam budú potrebovať.

Štyristo spojov nie je málo, ako ste spokojní s vyťaženosťou liniek na Slovensku?
Je podobná ako náš celkový priemer, čiže 60 percent. Určite sú linky, kde vidíme príležitosť zlepšiť obsadenosť. Našu sieť máme vystavanú unikátne, snažíme sa spojenia integrovať takým spôsobom, aby sa cestujúci mohli dostať z bodu A do bodu B. Pre nás nie je nutne spoj funkčný sám osebe, niekedy začína fungovať lepšie, keď k nemu pridáme prípojný spoj. Samozrejme, sú aj také linky, ktoré fungujú a budú fungovať vždy, lebo záujem cestujúcich je obrovský. Nebojíme sa pridávať ani nové spoje, ktoré doteraz nikto neskúšal. Budeme sa snažiť Slovensko viac prepájať so susednými krajinami a dostať ich nielen do Prahy či Brna, ale aj do netradičnejších destinácií.


V rámci Slovenska spolupracujete aj s ďalšími hráčmi? Ako sa na túto spoluprácu pozerajú?
Model FlixBusu je postavený na partnerstve s dopravcami. Ako spoločnosť zodpovedáme za plánovanie siete, za technologickú stránku veci, vyvíjame mobilné aplikácie. Naši partneri vypravujú autobusy, zamestnávajú vodičov, dispečerov. Celkovo máme v sieti viac než 300 partnerských dopravcov a na Slovensku a v Česku máme teraz troch partnerov.

Vaša spoločnosť bola nedávno spájaná aj so súdnym sporom so spoločnosťou RegioJet. Ako sa pozeráte na túto záležitosť?
V súčasnosti sme dostali predžalobnú výzvu zo strany spoloč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.