Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 00:00

Operátorov nahradia roboty. Prvou lastovičkou je Google

To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Analytický pohľad na profesie a technológie na ceste k zániku.

Operátorov nahradia roboty. Prvou lastovičkou je Google
Zdroj: Dreamstime

Z dlhodobého hľadiska zamestnanie telemarketéra nemožno považovať za perspektívne.“ Jozef Krabáč z Úseku produktivity a zamestnanosti zo spoločnosti Trexima

Voláte na infolinku a osloví vás automat, ktorý vás následne prepojí na kompetentnú osobu. To je jeden z príkladov, ako sa umelá inteligencia pomaly dostáva do bežných telefonických hovorov. Fungovať to však má čoskoro aj opačne. Zazvoní vám telefón a namiesto toho, aby sa vám z druhého konca ozval človek, začujete iba naprogramovaný hlas. Podobnú novinku už v máji predstavil technologický gigant Google. Jeho služba sa nazýva Duplex a dokáže napríklad zavolať do firmy, opýtať sa na informácie a dokonca i dohodnúť kaderníka. Google asistent navyše vôbec neznie strojovo a v teste, ktorý prezentoval riaditeľ firmy, protistrana ani nemala tušenie, že sa baví s umelou inteligenciou. Asistent dokonca do konverzácie vložil vypĺňajúce slovko „Mm-Hmm“. 

Umierajúce povolanie
Práve vyspelá inteligencia by preto v budúcnosti mohla nahradiť ľudí, ktorí počas svojej práce obsluhujú najmä telefón. Alan Townsend, riaditeľ spoločnosti Monster, pre CNN uvádza, že povolanie telemarketéra už považuje za umierajúce povolanie. Podľa portálu Career Adict môže toto zamestnanie vďaka automatizácii a technologickému pokroku dokonca do 20 rokov úplne zaniknúť.


Ako však bude robot vedieť v telefóne poradiť, prípadne navigovať ľudí, a či bude vedieť prejaviť dostatočnú mieru emócie, je zatiaľ otázne. Myslí si to aj Michal Martinkovič, vedúci call centra spoločnosti Mafra Slovakia. Ten síce uznáva, že robotickí operátori sú vo vývoji, no ľudské slovo a zdravý sedliacky rozum budú podľa neho pre klientov rozhodujúce i v budúcnosti. „Spejeme tam, no momentálne to tak ešte nie je. Dôvera v ľudský čin je stále silnejšia než robotika či naprogramovanie systému,“ tvrdí Martinkovič.

Chybovosť zatiaľ sprevádza aj spomínaného Google asistenta. Nie vždy jeho hovor prebehne podľa predstáv, občas sa stáva, že si umelá inteligencia nedokáže poradiť. Google to zatiaľ v testovacích podmienkach riešil tak, že systém Duplex dá vedieť ľudskému operátorovi na cloude, že niečo nie je v poriadku, a ten proces objednávky dokončí za neho. 

Ponuky klesajú
Podľa informácií spoločnosti Trexima za posledných päť rokov rástol počet telemarketérov priemerne o sto osôb ročne. Napriek tomu sa od roku 2020 očakáva postupný pokles dopytu po pracovníkoch v tomto odbore, a to na približne polovicu. Z dlhodobého hľadiska zamestnanie telemarketéra nemožno považovať za perspektívne,“ tvrdí Jozef Krabáč z Úseku produktivity a zamestnanosti zo spoločnosti Trexima.

Klesajúci počet ponúk na povolanie telemarketéra uvádza PR manažérka portálu Profesia.sk Nikola Richterová. Podľa nej sa ich počet za posledné tri až štyri roky znížil. Pred troma rokmi išlo o 2 269 ponúk, pričom v minulom roku to bolo iba 1 861. Dôvodom môžu byť podľa nej práve nové formy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.