Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 00:00

Nová tvár hornej Nitry. Uhlie strieda ekoenergia

Akčný plán štátu naberá na kontúrach. Prioritami sú trh práce a čisté životné prostredie.

Baníci v Hornonitrianskych baniach
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Stop uhliu. Tak znejú slová, ktoré Slovensku a mnohým ďalším krajinám v Európe prízvukuje Brusel. Úspešnej transformácii banského regiónu hornej Nitry sa Únia rozhodla podať pomocnú ruku asistenciou aj stámiliónovými dotáciami. Kým definitívna verzia Akčného plánu bude predstavená až koncom leta, už teraz sú známe hlavné priority a niektoré navrhované projekty.


Tri priority, 80 návrhov
Podľa ochranárov však naďalej visí otáznik nad samotnou ťažbou. Spomedzi osemdesiatky návrhov až tretina pochádzala práve od spoločnosti HBP, investície dokopy za 400 miliónov eur sa však týkajú len baní a území, ktoré boli už vyťažené.


Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši spolu so zvyškom pracovnej skupiny odsúhlasili priority pri príprave Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra. Medzi ne patrí tvorba nových pracovných príležitostí, stabilizácia kvalifikovanej pracovnej sily a sanácia ťažbou znečistených území.


Rýchle projekty
V septembri je na programe verejné prerokovanie najlepších projektov. „Veríme, že koncom roka by mohol byť Akčný plán predložený na rokovanie vlády, ktorá bude rozhodovať o tejto stratégii,“ vyjadrila sa predsedníčka pracovnej skupiny a generálna riaditeľka Centrálneho koordinačného orgánu Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Denisa Žiláková.


Ochranári však upozorňujú, že plán je šitý príliš horúcou ihlou. Koordinátor pre verejné financie združenia Priatelia Zeme – CEPA Juraj Melichár sa vyjadril, že je veľmi znepokojujúce, že Úrad tlačí na rýchle projekty bez akéhokoľvek záväzku útlmu uhlia. Hornonitrianske ban

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.