Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2018, 23:28

Európa varuje: Sucho nám ničí úrodu obilia

Nepriaznivé počasie môže byť dôvodom najhorších výsledkov komodít za šesť rokov.

Európa varuje: Sucho nám ničí úrodu obilia
Zdroj: Reuters

Európskej únii hrozí najslabšia úroda obilnín za posledných šesť rokov. Zatiaľ čo nemeckí poľnohospodári sa trápia s horúčavami, Francúzi sa musia vyrovnávať so silnými dažďami. Veľká Británia zažíva najhorúcejšie leto za 40 rokov a sucho v Poľsku zasiahlo podľa tamojšieho ministerstva poľnohospodárstva viac než 66-tisíc fariem.

O nič lepšia situácia nie je ani na Slovensku, kde boli mesiace apríl a máj tohto roka mimoriadne teplé. Škody spôsobené práve vysokými teplotami sa odrazili najmä na úrode. Najviac utrpeli zemiaky, kukurica, repka, mak a viaceré druhy tráv a obilnín. Zatiaľ čo cena obilia porastie, tohtoročnú úrodu by mohli zachrániť ovocinári.

Extrémne teploty zaznamenali všetky regióny
Výrazné klimatologické zmeny mali vplyv hlavne na jarné plodiny. Farmári na východe Slovenska hlásili pomalší rast zemiakov či kukurice, problémy majú aj s hustotou a výškou maku. Najväčšiu stratu výnosu, v hodnote 30 – 40 percent, hlásia v okrese Spišská Nová Ves.

Extrémne teplá jar zanechala stopy aj na strede Slovenska. Tam bola podľa meteorológov ovplyvnená najmä úroda jačmeňa ozimného. Slovenský hydrometeorologický ústav informoval aj o situácii na západnom Slovensku, kde teplotné podmien

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.