Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 00:00

Smart riešenia mestám ušetria milióny eur

Vicepremiér chce primátorom a starostom zjednodušiť prístup k eurofondom na inteligentné riešenia. Tí zatiaľ o „smart cities“ veľa nevedia.

Smart riešenia mestám ušetria milióny eur
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Šesť miliónov eur do verejného osvetlenia a tisíce do mestských kariet. To sú len dva z projektov, ktoré Poprad plánuje zaviesť v rámci projektu takzvaného smart city alebo inteligentného mesta. Hoci tieto investície môžu na laika pôsobiť ako plytvanie, mesto vďaka inováciám ušetrí ročne státisíce eur. Príklad spod Tatier má motivovať aj ostatné slovenské mestá zavádzať technologické novinky. Podľa vicepremiéra Richarda Rašiho to bude od nového roka jednoduchšie.

Pod jednou strechou
Verejné osvetlenie, ktoré sa rozsvieti, až keď sa skutočne zotmieva, a zároveň slúži ako nabíjacia stanica, už nie je utópiou, ale realitou inteligentných miest. Na podobné projekty môžu primátori a starostovia čerpať eurofondy z viacerých operačných programov, ktoré majú v gescii jednotlivé rezorty. Ide predovšetkým o ministerstvá dopravy, hospodárstva a pôdohospodárstva. V rozptýlenom systéme sa však zástupcovia miest a obcí nedokážu dobre orientovať a zdroje tak zostávajú často nevyčerpané. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu sľubuje systém prekopať a sprehľadniť. „Nový mechanizmus podpory inteligen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.