Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2018, 00:00

Elektrina je na päťročnom maxime

Priemerná cena elektriny na pražskej burze, z ktorej sa určuje cena pre slovenské domácnosti na ďalší rok, vzrástla medziročne takmer o tretinu. Podľa odborníkov si tak môžeme od januára priplatiť až o desať percent viac.

Elektrina je na päťročnom maxime
Zdroj: Dreamstime

Hoci oficiálne cenové rozhodnutia z dielne štátneho regulátora, ktoré nastavia maximálne ceny energií domácnostiam a malým podnikom od januára 2019, budú zverejnené až na jeseň, energetici sa už dnes zhodujú, že si za elektrinu priplatíme až trikrát viac ako tento rok. Stoja za tým dva faktory: dramatické zdražovanie komodity na trhu s elektrinou a najnovšia novela cenovej vyhlášky v elektroenergetike. Kým tento rok došlo k zvýšeniu o 2,7 percenta, na budúci rok sa očakáva zvýšenie cien až o desať percent.


Zdražovaniu sa vyhneme ťažko
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má hlavné slovo v tom, do akej miery rastúce ceny na burze ovplyvnia cenovú reguláciu a budúcoročné ceny elektriny u spotrebiteľov z radov domácností a malých podnikov. Určuje totiž maximálny strop, ktorý môžu dodávatelia účtovať takzvaným zraniteľným odberateľom. Samotná silová elektrina predstavuje asi len tretinu z celkovej výšky koncovej ceny. Zásadný vplyv majú ostatné regulované položky, najmä tarifa za prevádzkovanie systému, poplatky za distribúc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.