Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 00:00

Problémový Čebrať začali opätovne stavať

Minister dopravy po troch rokoch obnovil práce na tuneli Čebrať. Bude dlhší a výstavbu diaľnice tak predraží. Aktivisti s protestmi nekončia a chystajú žaloby.

Problémový Čebrať začali opätovne stavať

Ružomberok je jedným z najkritickejších miest na Slovensku. Takto hovorí o doprave vo svojom rodnom meste Jana Streitová, ktorá sa angažuje v Občianskom združení Ružomberčan. „Štvrtky, piatky a nedele sú na hlavných ťahoch katastrofálne. Autá smerujúce zo Žiliny a z Martina treba konečne odkloniť na diaľnicu,“ tvrdí rodáčka z Liptova. Ružomberok je podľa nej prirodzeným dopravným uzlom, do ktorého sa zlievajú prúdy áut smerujúce z Oravy a Banskej Bystrice. Na vykúpenie v podobe diaľnice a obchvatu mesta čakajú vodiči z celého Slovenska dlhé roky a predpokladá sa, že situácia s dopravou sa výraznejšie zlepší až na prelomoch rokov 2022 a 2023. Práve vtedy má byť totiž dokončený tunel Čebrať na kritickom úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Jeho výstavbu včera slávnostne odštartoval minister dopravy Árpád Érsek. „Dôležité bolo, aby ďalšia výstavba tunela bola bezpečná a vhodná z technického, ekonomického, ako aj environmentálneho hľadiska,“ vyhlásil minister. Verdikt znie: tunel bude o 1,6 kilometra dlhší a celá diaľnica o vyše 60 miliónov drahšia.

Najprv zosuvy, potom aktivisti
Práce na tuneli Čebrať diaľničiari pozastavili najprv pred tromi rokmi pre nesprávne nastavené trasovanie. Až pri výstavbe sa totiž zistilo, že na zvolenej trase hrozí zosuv svahu. Nasledoval dlhý proces hľadania a schvaľovania alternatív. „Pozmenená trasa z dlhodobého hľadis

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.