Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 00:00

Predstava o bezpečnosti dlhopisov je mylná

Ekonóm z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo v rozhovore pre HN upozornil, že dlhopisové fondy budú v nasledujúcom období klesať, dobré časy majú za sebou.

Ján Šebo
Zdroj: HNtelevízia

Ak sa pozrieme celkovo na druhý pilier, počas prvého polroka tohto roka sa mu darilo menej ako vlani. V čom vidíte hlavné dôvody tohto vývoja?
Dá sa to vysvetliť predovšetkým dvoma dôvodmi. Ten prvý a negatívny, ktorý spôsobil volatilitu, bol vyvolaný vyslovene geopolitikou a hlavne politikou Donalda Trumpa, ktorý rozpútal obchodné vojny. Táto situácia spôsobila neistotu investorov, čo negatívne vplývalo na akcie firiem. Na druhej strane však pozitívny dôvod, ktorý ešte stále ťahá akciové fondy hore, je fakt, že ekonomikám na oboch stranách Atlantiku sa darí.


Mala táto volatilita konkrétne dôsledky na slovenské úspory?
Mala by, pretože vidíme, že správcovia majú nakúpené tie akcie a keď padajú na burzách, mali by padať aj naše úspory a naopak. Takže áno, určite, ale musím na druhej strane povedať, že iba pre zhruba 20 percent Slovákov, ktorí si šetria v druhom pilieri, ostatní totiž šetria väčšinou v dlhopisových fondoch, a to je iný príbeh.


Ak sa však pozrieme na čísla za prvý polrok, aj tieto fondy zaznamenali pokles. Niektoré dosiahli

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.