Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 00:00

Internet nahráva významu knižníc

To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Analytický pohľad na profesie a technológie na ceste k zániku.

Internet nahráva významu knižníc
Zdroj: StockExpert

Starajú sa o ponuku kníh, zaraďujú ich do katalógov a zabezpečujú výpožičky. Aj takto by sa dala zovšeobecniť pracovná náplň knihovníkov. Kým ešte v roku 2013 odsúdila pracovná agentúra Universal Consulting knihovníctvo na zánik, podľa viacerých aktuálnych zahraničných štúdií čaká profesiu skôr znovuzrodenie. Avšak knihovník v roku 2030 bude mať napríklad s tým spred 30 rokov spoločné maximálne pomenovanie svojho pracovného zaradenia.

Technológie ich nevytlačia
K tvrdeniu, že profesia je na ceste k zániku, môže viesť predovšetkým fakt, že digitálne médiá postupne oberajú knihovníkov o ich „tradičnú“ prácu. Pociťujú to najmä zamestnanci väčších knižníc, pre ktoré je súborný online katalóg už samozrejmosťou a úplná digitalizácia starších, vzácnych dokumentov tiež dramaticky napreduje. Knihovníkom tak postupne odpadáva napríklad povinnosť rešeršovať tituly pre čitateľov. Tí o službu jednoducho strácajú záujem, pretože si potrebné knihy vedia vyhľadať a objednať z domu. Knižnica sa tak pre nich stáva akýmsi styčným bodom, kde im zamestnanci objednané tituly iba vydajú. Na prvý pohľad sa preto skutočne zdá, že vplyvom ďalšej automatizácie napríklad už o dekádu knihovníkov skutočne nebudeme potrebovať.


S týmto tvrdením však nesúhlasia nielen odborníci z prostredia informačných a knižničných vied, ale ani renomovaná britská vzdelávacia firma Pearson. Vo svojej vízii Budúcnosť zručností (Future of Skills) načrtla možné smerovanie zdanlivo umierajúcej profe

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.