Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 00:00

Internet nahráva významu knižníc

To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Analytický pohľad na profesie a technológie na ceste k zániku.

Internet nahráva významu knižníc
Zdroj: StockExpert

Starajú sa o ponuku kníh, zaraďujú ich do katalógov a zabezpečujú výpožičky. Aj takto by sa dala zovšeobecniť pracovná náplň knihovníkov. Kým ešte v roku 2013 odsúdila pracovná agentúra Universal Consulting knihovníctvo na zánik, podľa viacerých aktuálnych zahraničných štúdií čaká profesiu skôr znovuzrodenie. Avšak knihovník v roku 2030 bude mať napríklad s tým spred 30 rokov spoločné maximálne pomenovanie svojho pracovného zaradenia.

Technológie ich nevytlačia
K tvrdeniu, že profesia je na ceste k zániku, môže viesť predovšetkým fakt, že digitálne médiá postupne oberajú knihovníkov o ich „tradičnú“ prácu. Pociťujú to najmä zamestnanci väčších knižníc, pre ktoré je súborný online katalóg už samozrejmosťou a úplná digitalizácia starších, vzácnych dokumentov tiež dramaticky napreduje. Knihovníkom tak postupne odpadáva napríklad povinnosť rešeršovať tituly pre čitateľov. Tí o službu jednoducho strácajú záujem, pretože si potrebné knihy vedia vyhľadať a objednať z domu. Knižnica sa tak pre nich stáva akýmsi styčným bodom, kde im zamestnanci objednané tituly iba vydajú. Na prvý pohľad sa preto skutočne zdá, že vplyvom ďalšej automatizácie napríklad už o dekádu knihovníkov skutočne nebudeme potrebovať.


S týmto tvrdením však nesúhlasia nielen odborníci z prostredia informačných a knižničných vied, ale ani renomovaná britská vzdelávacia firma Pearson. Vo svojej vízii Budúcnosť zručností (Future of Skills) načrtla možné smerovanie zdanlivo umierajúcej profesie. Od knihovníkov budúcnosti očakáva nadštandardnú počítačovú gramotnosť, všeobecný spoločenský prehľad, kritické myslenie, ale aj znalosti marketingu. Nové požiadavky naznačujú, že aj túto profesiu čaká prechod z administratívneho charakteru na charakter vedomostný. „Knihovníci a informační odborníci sa postupne menia na osobných znalostných poradcov, ktorí musia vedieť reagovať na konkrétne otázky a potreby používateľov, a tým sa menia aj požiadavky na ich znalosti, vedomosti a praktické zručnosti,“ komentuje riaditeľka Daniela Gondová z Ústrednej knižnice Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ktorá je zároveň aj autorkou vládneho programu rozvoja slovenského knihovníctva. Vláda sa prijatím tohto dokumentu zaviazala rozvíjať elektronické služby a zavádzať v knižniciach výpožičné automaty, no zároveň potvrdila tézu, že ani v digitálnej ére nie sú knižnice a knihovníci odsúdení na zánik. Práve naopak, nárast používateľov internetu a s tým súvisiaci informačný boom takmer s istotou význam knižníc posilnia.

Dopyt po vzdelaní
Hlavným dôvodom, prečo napríklad aj o desať rokov čitateľ siahne po dokumente z knižnice, je kritérium dôveryhodnosti. Dôveryhodnosť musia knižnice v čase falošných správ a internetových konšpirácií využiť ako svoju pridanú hodnotu, skonštatovala vlani Medzinárodná federácia knižničných asociácií. Zareagovala tým na vyhodnotenie súťaže Slovo roka, ktorú každoročne vyhlasuje Oxfordský slovník. Víťazom sa totiž stal termín „postfaktuálny“, ktorý podľa slovníka označuje stav spoločnosti, v ktorom sa verejná mienka netvorí na základe faktov, ale na základe emócií a osobných dojmov. A ako to súvisí s knihovníctvom?

„Keď budú voľne dostupné informácie rôznej kvality konfrontované s poznaním a vedomosťami, ktoré sú obsiahnuté vo fondoch knižníc, používat

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.