Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 00:00

Internet nahráva významu knižníc

To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Analytický pohľad na profesie a technológie na ceste k zániku.

Internet nahráva významu knižníc
Zdroj: StockExpert

Starajú sa o ponuku kníh, zaraďujú ich do katalógov a zabezpečujú výpožičky. Aj takto by sa dala zovšeobecniť pracovná náplň knihovníkov. Kým ešte v roku 2013 odsúdila pracovná agentúra Universal Consulting knihovníctvo na zánik, podľa viacerých aktuálnych zahraničných štúdií čaká profesiu skôr znovuzrodenie. Avšak knihovník v roku 2030 bude mať napríklad s tým spred 30 rokov spoločné maximálne pomenovanie svojho pracovného zaradenia.

Technológie ich nevytlačia
K tvrdeniu, že profesia je na ceste k zániku, môže viesť predovšetkým fakt, že digitálne médiá postupne oberajú knihovníkov o ich „tradičnú“ prácu. Pociťujú to najmä zamestnanci väčších knižníc, pre ktoré je súborný online katalóg už samozrejmosťou a úplná digitalizácia starších, vzácnych dokumentov tiež dramaticky napreduje. Knihovníkom tak postupne odpadáva napríklad povinnosť rešeršovať tituly pre čitateľov. Tí o službu jednoducho strácajú záujem, pretože si potrebné knihy vedia vyhľadať a objednať z domu. Knižnica sa tak pre nich stáva akýmsi styčným bodom, kde im zamestnanci objednané tituly iba vydajú. Na prvý pohľad sa preto skutočne zdá, že vplyvom ďalšej automatizácie napríklad už o dekádu knihovníkov skutočne nebudeme potrebovať.


S týmto tvrdením však nesúhlasia nielen odborníci z prostredia informačných a knižničných vied, ale ani renomovaná britská vzdelávacia firma Pearson. Vo svojej vízii Budúcnosť zručností (Future of Skills) načrtla možné smerovanie zdanlivo umierajúcej profe

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.