Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 00:00

Tretí pilier má lákať väčšou daňovou úľavou

Ministerstvo práce pripravuje opatrenia na zatraktívnenie dobrovoľného sporenia. Platiť by mali od roku 2020.

Tretí pilier má lákať väčšou daňovou úľavou
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ak si šetríte na dôchodok v treťom pilieri, máte na nárok na daňové zvýhodnenie. V praxi to znamená, že daňový základ si môžete znížiť o sumu odvedenú na tento účel, maximálne však o 180 eur. To je zo strany štátu jediná podpora pre tento typ sporenia. Ministerstvo práce však chystá zmeny, ktoré by mali prispieť k jeho zatraktívneniu. V budúcnosti totiž bude hrať rozhodujúcu rolu.


Príspevky pre vybraných
Reforma má tretí pilier zvýhodniť, ale aj zvýšiť informovanosť verejnosti. Jednou z možností, o ktorých uvažuje, je aj zvýšenie spomínanej daňovej úľavy. Tá vyjde štátnu kasu tento rok na 5,8 milióna, v roku 2020 takmer na 14 miliónov. To, o aké zvýšenie by malo ísť, však ministerstvo ešte nespresnilo. Počas tohto roka totiž prebieha analýza viacerých opatrení a na jej základe sa v budúcom roku pripraví konkrétny zákon. Má však ísť o mix rôznych politík a podľa Daniely Rodinovej z tlačového oddelenia rezortu sa uvažuje aj o zavedení „štátneho príspevku, a to plošne alebo pre vybrané socio-ekonomické skupiny“.


Michal Mešťan z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici však ani jednu z možností nepovažuje za šťastnú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.