Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 00:00

Kupujeme čoraz viac. Investujeme do áut aj kultúry

Kupujeme čoraz viac. Investujeme do áut aj kultúry
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

Slováci udržujú rastúci optimizmus vo svojich výdajoch. Uvádza to najnovší prieskum spotrebiteľského podnebia GFK. Vykazujeme teda rovnaký trend, ako aj zvyšok Európy, ktorej optimizmus je najväčší od roku 2007. Najoptimistickejší sú podľa prieskumu Taliani a Španieli, dôvera klesá v Nemecku, Francúzsku a Belgicku. Nálady Britov v súlade s očakávaniami zhoršili vyhliadky postupne sa blížiaceho brexitu.

Solídny rast
Ekonomické očakávania Slovákov oproti začiatku roka narástli. Index dosiahol úroveň 19 bodov, a teda došlo k zlepšeniu o 6,2 bodu. Optimizmus pritom nemusí byť neopodstatnený. Analytik Capital Markets Lukáš Lipovský poukazuje na ekonomiku rastúcu na úrovni 3,6 percenta. Podľa predpovedí Európskej komisie bude slovenské hospodárstvo rásť v nasledujúcom roku vyše štvorpercentným tempom.


Očakávané príjmy sa ešte v roku 2013 pohybovali na neutrálnej úrovni. Za uplynulých päť rokov však došlo k zlepšeniu podnebia a index sa udržiava nad úrovňou 20 bodov. V tomto roku dosiahol 24,7 bodu. Optimizmus podľa Lipovského podporuje historicky najnižšia nezamestnanosť a rast miezd. Teda nezamestnaných ľudí je čoraz menej, platy rastú a ľudia môžu viac míňať.


Tento trend potvrdzuje aj index. Od začiatku roka narástla ochota nakupovať. Oproti marcu tohto roka v pomere k negatívnym odpovediam prejavilo optimizmus takmer o 12 percent viac opýtaných. Slovensko pritom ešte čaká tretí kvartál, ktorý je podľa analytika spolu s tým druhým historicky najpriaznivejší vo výške spotrebiteľských výdavkov. Nákupná horúčka však môže negatívne ovplyvniť rast inflácie, ktorú má Slov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.