Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 22:26

Americký veľvyslanec: Za stíhačky zaplatíte rovnako ako my

Vďaka vládnemu programu zahraničného vojenského predaja nakúpite stroje F-16 za najvýhodnejšie ceny, tvrdí pre HN Adam Sterling, veľvyslanec USA na Slovensku.

Americký veľvyslanec: Za stíhačky zaplatíte rovnako ako my
Zdroj: Reuters

Slovenská vláda tento mesiac schválila nákup 14 amerických stíhačiek F-16 takmer za 1,6 miliardy eur. Prečo by si mali naši daňoví poplatníci myslieť, že to je pre Slovensko dobrá kúpa?
Som presvedčený o tom, že to je veľmi dobrý krok. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je ten, že Slovensko potrebovalo a stále potrebuje nové stíhačky. Vaša krajina bola doteraz odkázaná na zastarané ruské technológie zo sovietskej éry, ktoré nie sú kompatibilné a súčinné s technológiami Severoatlantickej aliancie. Slovensko sa navyše v tomto smere muselo spoliehať na ruskú údržbu, čo robí zraniteľnejšiu nielen vašu krajinu, ale aj samotnú Alianciu. Takže pre Slovensko bolo zo spomínaných technických aj bezpečnostných dôvodov mimoriadne dôležité prikročiť k nákupu nových strojov.

To je síce pravda, ale v hre boli okrem F-16 aj švédske Gripeny...
Tento model F-16 sú najnovšou generáciou stíhačiek F-16. Boli testované v boji a majú najmodernejšiu technológiu. Samozrejme, je to dlhodobý nákup pre budúce generácie. Je to najpokročilejší model série F-16, ktorá je už dlhé desaťročia vlajkovým lídrom amerických vzdušných síl. Slovensko si ním zabezpečí bezpečnostné potreby na nasledujúce desaťročia.

Slovenské médiá aj opozícia poukazovali pri nákupe najmä na fakt, že zmluva nebola dostatočne transparentná a zdalo sa, že vláda podmienky dohody tají. Môžete vylúčiť všetky podozrenia z korupcie?
Uznávame, že akýkoľvek nákup takéhoto veľkého rozsahu v obrannom segmente v ktorejkoľvek demokratickej krajine je neodmysliteľne politickou záležitosťou. A mnohé otázky, ktoré kladiete, sú pre Slovákov, aby na ne a ich postupy odpovedali. Ale môžem povedať niekoľko vecí. V prvom rade sa slovenská vláda rozhodla kúpiť tieto F-16 cez vládny program zahraničného vojenského predaja – Foreign Military Sales Program. To v praxi znamená, že je to nákup medzi oboma vládami. Táto spolupráca predstavuje v našich očiach pokrok a novú éru vo vzťahoch medzi našimi krajinami. Okrem toho však táto forma predaja poskytuje záruku transparentnosti a najlepšieho spôsobu, akým mohlo Slovensko využiť svoje peniaze.

Keby sme tieto lietadlá kúpili priamo od výrobcu Lockheed Martin, a nie cez sprostredkovateľa, ktorým je americká vláda, nedala by sa dohodnúť nižšia cena?
Nákupom cez tento program koná americká vláda v skutočnosti ako agent – predajca. Práve tento systém umožňuje menším krajinám, ako je Slovensko, nakupovať za najvýhodnejšie ceny. Sú to rovnaké ceny, za aké nakupuje aj americká vláda. Do celého kontraktu okrem toho vstupujú americkí experti, ktorí budú manažovať veci, ako je napríklad kontrola kvality. Americká vláda vykonáva audity na nákup, takže v tomto ohľade Slovensko získava silnú garanciu transparentnosti.

Máte informácie, ako prebiehali rokovania o nákupe?
Dojmy našich expertov zúčastnených na rokovaniach s predstaviteľmi slovenského ministerstva obrany boli veľmi dobré. Podľa nich vystupovali vaši zástupcovia maximálne profesionálne, kládli našim odborníkom detailné otázky, do najmenších podrobností sa zaujímali o technické vlastnosti stíhačiek.

Dokáže taká malá krajina ako Slovensko tieto lietadlá vôbec využiť?
Samozrejme. A tých dôvodov, prečo si to myslím, je hneď niekoľko. Prvým je fakt, že Slovensko má určité záväzky voči Severoatlantickej aliancii. Slovensko využíva garancie bezpečnosti, ale musí k nej aj prispievať. Týmto nákupom získava bezpečnostné kapacity NATO. Takže plní svoje záväzky a zároveň dostáva schopnosť účinne sa brániť. V tomto ohľade nemôžeme s určitosťou predpovedať, čo sa bude diať o 30 rokov. Pred piatimi rokmi by nikto nepredpokladal, že Rusko napadne Ukrajinu. Bezpečnostná situácia sa veľmi rýchlo mení a vyžaduje si patričné opatrenia. Rozumné a dlhodobé plánovanie si vyžaduje, aby vlády hľadali možnosti, ktoré poskytnú viac flexibility. Jedine tak dokážu čeliť všetkým bezpečnostným výzvam, ktoré sa objavia. A práve toto je nákup do budúcnosti.

Vo februári tohto roka došlo k havárii izraelskej stíhačky F-16. Viete o tom niečo bližšie?
Nič o tom neviem, o tejto havárii nemám žiadne informácie. Môžem k tomu povedať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.