Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2018, 22:52

Platobná disciplína je závislá od odvetvia

Je dôležité, aby sa firmy nebáli odoprieť odberateľom ďalšie dodávky tovarov či služieb bez splatenia dlhov, uviedol pre HN Patrik Ferko, riaditeľ oddelenia auditu spoločnosti Deloitte.

Platobná disciplína je závislá od odvetvia
Zdroj: Peter Mayer

Koľko spoločností na Slovensku podľa vašich dát v súčasnosti bojuje s finančnými problémami?
Vo všeobecnosti nie je momentálne na Slovensku extrémne zlá platobná disciplína. Samozrejme, závisí to od odvetvia, schopnosti manažmentu analyzovať finančné výkazy potenciálneho zákazníka, nastaviť si striktné interné procesy v oblasti kreditného rizika a hlavne pristupovať k neplatičom s objektívnou rozvahou. Dôležité je nebáť sa odoprieť ďalšie dodávky tovarov či služieb bez splatenia dlhov. Je potrebné začať budovať totálnu intoleranciu k neplateniu. Pozrite sa na Nemecko, kde „handshake“ znamená dohodu, ktorú sa ani jedna zo strán neodváži nedodržať.


Sú malí a strední podnikatelia u nás svedomití, čo sa týka plnenia svojich povinností voči štátu, ako sú dane či účtovné závierky?
V tomto nemajú veľmi na výber, keďže daňové priznanie a účtovná závierka sa povinne odovzdávajú daňovým úradom. Stretli sme sa s názorom, prečo sa musí u nás podnikateľ pomaly až vyzliecť a zverejniť svoje výkazy, účtovné politiky a poznámky. Z nášho pohľadu to prispieva k transparentnosti a vyváženosti. Pravda je, že by bolo ideálne, ak by táto legislatíva bola v rámci Európy zosúladená.

Momentálne sa rieši nedostatok pracovnej sily. Podnikatelia sa zhodujú, že riešením nie je ani prijatie Ukrajincov či Srbov, ktorí väčšinou dlho u nás nevydržia. Aké riešenie tejto situácie by ste videli?

Tento pálčivý problém si vyžaduje komplexné riešenie. Od súladu školstva s priemyslom a potrebou trhu až po daňovo-odvodovú reformu a zjednodušenie prijímania a prepúšťanie pracovníkov. Ale aj reforma štátnej správy a jej zefektívnenie by, verím, priniesla voľné pracovné kapac

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.