Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 00:00

Na pultoch obchodov pribúdajú naše výrobky

Kým na Západe ponúkajú reťazce až 80 percent lokálnych produktoch, u nás to v priemere nie je ani polovica.

Na pultoch obchodov pribúdajú naše výrobky
Zdroj: Pavol Funtál

Slovenský spotrebiteľ čoraz častejšie siaha po výrobkoch regionálnych farmárov a pestovateľov. Reagujú na to aj reťazce, ktoré zvyšujúcemu sa záujmu o domáce produkty prispôsobujú svoju ponuku. Práve to má za následok, že na pultoch predajní sa objavuje čoraz viac slovenských potravín.


Slovensko napriek tomu v tomto smere zaostáva za Západom. Kým u nás je v priemere 40 percent produktov na pultoch domácich, v západoeurópskych krajinách, ako sú Rakúsko, Nemecko či Francúzsko, dosahuje tento podiel dvojnásobok.

Mlieko, voda aj chlieb
Kým prieskumy z minulých rokov naznačovali, že Slovensko pravdepodobne tak skoro nebude potravinovo sebestačnou krajinou, podľa tých najnovších sa začíname v tomto smere posúvať mierne vpred. Signalizuje to tohtoročný nárast v podiele slovenských produktov na pultoch slovenských reťazcov. Prieskum realizovaný agentúrou GfK ukázal, že na pultoch slovenských obchodov, a to vo všetkých šiestich sledovaných sieťach a ich formátoch, je v priemere 2 626 vystavených tuzemských výrobkov. Prieskum sledoval celkovo 32 kategórií tovaru.


Najväčší percentuálny podiel medzi produktami vystavenými na pultoch získali kategórie mlieko, balené vody, vajíčka, balený chlieb a pečivo. V percentuálnom podiele má najviac vystavených výrobkov obchodná sieť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.