Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2018, 00:00

Štát preloží na Liptove 14 kilometrov železničnej trate. Za pol miliardy eur

V rámci opráv plánujú železnice presunúť koľaje do chráneného územia Nízkych Tatier.

Štát preloží na Liptove 14 kilometrov železničnej trate. Za pol miliardy eur
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Železničnú dopravu pod Tatrami čaká zrýchlenie. Štát sa chystá pokračovať v zavádzaní 160-kilometrovej rýchlosti na našich koľajach, doteraz je na túto rýchlosť prispôsobený len úsek medzi Bratislavou a Žilinou.

Kým ten vyšiel zhruba na dve miliardy eur, 20 kilometrov medzi Liptovským Hrádkom a Liptovským Mikulášom bude stáť vyše 500 miliónov. Dôvod je jednoduchý – okrem zvyšovania rýchlosti železnice rátajú aj s hromadnými preložkami.

Celkovo chcú železničiari najmä za peniaze z eurofondov premiestniť zhruba 14 kilometrov koľají. Nové trasovanie má urýchliť jazdný čas a zefektívniť údržbu. Dĺžka trate sa totiž skráti, počíta sa tiež s odstránením priecestí a niektorých mostov.

„V rámci stavby boli vylúčené všetky úrovňové priecestia, ktoré boli nahradené novými cestnými nadjazdmi, podjazdmi a podchodmi so súvisiacimi cestnými komunikáciami,“ spresňuje v referenčnom liste spoločnosť Reming Consult, ktorá pre železnice projekt pripravovala už od roku 2006.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.