Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2018, 00:00

Maďari získali naše BMW. Lebo mu zaplatili viac

Nemci nakoniec preinvestujú miliardu eur do nového závodu v maďarskom Debrecíne. Výroba bude výrazne automatizovaná.

Top značka medzi automobilkami. Závod za miliardu eur. Tisícka nových pracovných miest. O toto všetko bolo Slovensko, konkrétne východoslovenské Košice, v hre. A o toto včera oficiálne prišlo. Bavorská BMW sa rozhodla, že svoje autá u nás vyrábať nebude. Od vysnívanej prvej etalónovej investície bude pritom metropolu východu deliť iba 180 kilometrov. Nemci ju totiž nakoniec umiestnia do maďarského Debrecínu.

Peniaze aj stabilita
Podľa informácií HN nakoniec zavážila výška štátnej pomoci. Kým Slováci im mohli ponúknuť stimul na úrovni 35 percent preinvestovaného objemu, Maďari podľa európskych pravidiel 50 percent. Medzi faktormi proti nim figurovala aj politická stabilita v Budapešti.

Hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano pre HN povedal, že v prípade východu Slovenska vždy hovorili o rokovaniach s viacerými investormi. Ako však zároveň potvrdil, boli sme v úzkom finálnom výbere krajín pre nový závod BMW. „Ministerstvo hospodárstva sa k rozhodnutiu vedenia automobilky vyjadrí, až keď bude mať oficiálne informácie,“ doplnil.


Na obzore sú Číňania
V Maďarsku sa tak budú vyrábať autá so spaľovacím, hybridným a elektrickým motorom v objeme 150-tisíc kusov ročne. Na porovnanie, náš Volkswagen za vlaňajšok vyprodukoval vyše 360-tisíc vozidiel. V tomto období zamestnával 13 700 ľudí, čo je v porovnaní s BMW výrazný nepomer. Ako však upozornil analytik NextFinance Jiří Cihlář, v prípade závodov novej generácie je a bude trendom robotizácia. „Vďaka tomu budú mať fabriky menšie nároky na pracovné sily,“ povedal Cihlář.

BMW však nebola jediná značka, ktorú Slovensko riešilo. Vo finále máme byť podľa informácií HN aj v súboji o čínsky Zhi Dou, v tomto prípade súťažíme s Rumunmi. Rovnako sa medzi novými zamestnávateľmi v regióne skloňujú aj niektorí automobiloví dodávatelia. Nie všetky potenciálne nové firmy majú nevyhnutne súvisieť iba s automotive sektorom.

Kedy sa závod BMW v Debrecíne dostane do prevádzk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.