Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 22:39

Obce by mali v čase sucha vodou šetriť

Vysoké teploty a nedostatok dažďa majú za následok zničenú a nekvalitnú úrodu, ale aj zníženú produkčnú schopnosť hospodárskych zvierat.

Obce by mali v čase sucha vodou šetriť
Zdroj: TASR

Nižšia hladina riek, vysychajúce rybníky či studne a popraskaná pôda. Tento stav má spoločného menovateľa a je ním sucho. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa niečo malo zlepšiť. Vysoké teploty by mali pretrvávať na väčšine územia Slovenska aj v najbližších dňoch. Meteorológ Peter Jurčovič potvrdzuje, že posledné štyri roky patria medzi najteplejšie za posledných sto rokov.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni niekoľko varovaní najmä pre okresy Skalica, Malacky, Bratislava, Nitra, Levice, Rožňava, Rimavská Sobota, Košice a ďalšie. Výstrahy upozorňujú na to, že intenzita horúčav v daných oblastiach bude nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd vysoká.

Plytvanie vody je zakázané
Ku kritickej situácii musia po svojom pristupovať aj jednotlivé samosprávy. Obce by si mali premyslieť, ako s vodou naložiť. „Činnosti ako polievanie ihrísk či napúšťanie bazénov počas nepriaznivých klimatických podmienok zakazujú priamo samosprávy obcí,“ informuje hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. Pravidlá si obce určujú vo všeobe

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.