Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 00:00

Cudzincov pribúda. Najmä Srbov a Rumunov

Na Slovensku pracuje 60-tisíc ľudí zo zahraničia, firmy chcú viac.

Cudzincov pribúda. Najmä Srbov a Rumunov
Zdroj: Reuters

Obchodný reťazec Billa aktuálne ponúka okolo stovky pracovných miest. Mnohé z nich sú na pozície ako predavač či skladník, no nájsť vhodných pracovníkov je problém. Obe totiž spadajú do takzvaného zoznamu nedostatkových profesií, čo znamená, že na inzerát sa prihlási v priemere menej ako jeden záujemca. Riešením sa tak stáva pracovná sila zo zahraničia.


Zoznam nestačí
Počet pracujúcich cudzincov u nás v júni dosiahol takmer 60-tisíc. Z tohto počtu pochádza väčšina zamestnancov z krajín Európskej únie. Spomedzi nich prevládajú Rumuni, ktorých u nás pracuje približne 10-tisíc. Na druhej strane však z mimoúniových krajín je u nás najpočetnejšia komunita Srbov. Aktuálne ich u nás pracuje 13,5 tisíca, pred piatimi rokmi ich tu pritom bolo iba 400. Väčšina z nich je tu však iba krátkodobo cez agentúry, získať pracovné povolenie je totiž komplikované a môže trvať aj niekoľko mesiacov. Štát sa totiž zatiaľ prílevu imigrantov bráni. Ako upozorňuje riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Martin Kahanec, na Slovensku túto tému totiž vnímame veľmi emotívne a je spojená s negatívnymi asociáciami. Najnovšie čísla Eurostatu však poukazujú na to, že miera zamestnanosti cudzincov z krajín mimo Únie u nás dosahuje 70,7 percent

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.