Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

J&T Banka

Kto odpovedá: Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky na Slovensku

Aký bol rok 2021?
Určite náročný. Aj keď v porovnaní s predchádzajúcim rokom, ktorý bol poznačený nástupom pandémie, bol napriek jej pokračovaniu, čo sa týka trhov a ekonomiky, lepší. Akcie prelamovali historické maximá. Sprievodným javom bola vysoká inflácia. Klientom sme sa preto snažili ponúkať finančné riešenia a produkty, ktoré ju dokážu poraziť a ich majetok zhodnotiť. Priniesli sme na trh novú, modernú formu investovania, prostredníctvom private equity fondu, teda investície do kapitálu firiem. Naši klienti sa tak môžu spolupodieľať na smerovaní aj výnosoch projektov spätých so skupinou J&T.

Čo prinesie rok 2022?
Očakávame nadtrendové pokračovanie stúpania ekonomiky. Rast svetovej odhadujeme na úrovni do päť percent, eurozóny nad štyri percentá. Koronavírus bude mať vďaka zvyšujúcemu sa podielu zaočkovanej populácie v systémovo dôležitých krajinách čoraz menší vplyv na jej vývoj. Postupne dôjde tiež k obnoveniu počas pandémie prerušených dodávateľských reťazcov. Aj keď príde k určitému zmierneniu inflačných tlakov, rast cien zostane stále pomerne vysoký, čo budú pociťovať aj investori. Očakávame preto, že investičné prostredie zostane naklonené podstupovaniu rizika, pričom najväčší potenciál vidíme v akciách, komoditách, nehnuteľnostiach a z alternatívnych investícií v private equity.

Aké riziká v tomto roku hrozia bankovému sektoru?
Hovorila by som skôr o výzvach. A tie z pozície privátnej banky vidím v poskytovaní takých investičných príležitostí, ktorých zhodnotenie nielen udrží krok s infláciou, ale ju aj prekoná tak, aby sa voľný kapitál investorov reálne zhodnocoval.

Slovenská sporiteľňa

Kto odpovedá: Matej Bašták, analytik bankového sektora

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.