Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2018, 00:00

Žiga pre HN: BMW nám ušlo tesne

Minister hospodárstva Peter Žiga pre HN potvrdil, že významnú úlohu pri rozhodovaní o umiestnení nemeckej fabriky zohrala výška investičnej pomoci.

Žiga pre HN: BMW nám ušlo tesne
Zdroj: Pavol Funtál

Už máte informácie o dôvodoch, pre ktoré sa BMW nerozhodlo investovať na Slovensku, ale v Maďarsku?
Oficiálne čakáme na list, ktorý nám nemecká strana avizovala, ale už máme neoficiálne informácie. V prvom rade musím zdôrazniť, že zabúdame na dôležitý moment, z ktorého môžeme ťažiť. Slovensko bolo v úzkom finále veľkej prestížnej investície, to je obrovská vec a veľké ocenenie našej práce a krajiny ako takej. Intenzívne sa rokovalo rok a pol na všetkých možných úrovniach vrátane samosprávy, mali sme tu návštevy z vedenia spoločnosti, robili si dôsledné analýzy. Investíciu sme podporili aj na najvyššej vládnej úrovni.Kedy sa Nemci rozhodli?
Podľa posledných informácií bolo rozhodnutie správnej rady koncom júla. Bolo nesmierne tesné a náročné a boli sme v hre seriózne do posledného momentu. Urobil sa obrovský kus práce a chcem sa úprimne poďakovať všetkým, ktorí sa na rokovaniach podieľali, hlavne vyjednávaciemu tímu z agentúry Sario a ministerstva hospodárstva. Aj Nemci ocenili vysokú profesionalitu, akčnosť a odbornosť.


Podľa informácií HN maďarská vláda ponúkla investičnú pomoc na úrovni 50 percent. Je pravda, že hlavným dôvodom pre BMW bolo poskytnutie vyššej investičnej pomoci?
Je faktom, že možnosť Maďarska podľa pravidiel EÚ poskytnúť až 50-percentnú investičnú pomoc oproti našim 35 percentám, mal zrejme pri rozhodovaní významnú úlohu. Naša ponuka bola dobrá a boli sme pripravení ísť na hranu. Spomína sa infraštruktúra, ale cesty nezohrali zásadnú úlohu.

Ste si istí?
V roku 2022 až 2023, keď ma reálne fabrika stáť, už bude väčšina infraštruktúry v okolí Košíc ukončená, respektíve rozpracovaná. Potvrdzuje sa to, čo opozícia a určitá skupina liberálnych analytikov s idealistickými predstavami stále odmieta počuť a pochopiť. Investori tu nečakajú v rade ako na banány za socializmu. O investície sa vedie neľútostný a tvrdý konkurenčný boj medzi krajinami. Investori si to veľmi dobre uvedomujú.

Na druhej strane nie je možné si investorov neustále „kupovať“.
Ak si niekto myslí, že sem príde investor bez akejkoľvek podpory štátu, tak je na veľkom omyle a nerozumie tomu. Takíto pseudoodborníci sa nemôžu uchádzať o spravovanie krajiny, lebo re

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.