Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2018, 00:00

Zmeny v odpadkoch ušetrili firmám len málo peňazí

Vo vrecku im zostane pár desiatok eur, no za zanedbanie povinností im hrozia pokuty od 500 do 120-tisíc eur.

Malý e-shop zabalí svoju zásielku bublinkovou fóliou a hneď mu na pleciach zostane povinnosť recyklovať. Organizovať zber, prepravu a zhodnocovanie spôsobovalo tisícom malých a stredných podnikateľov vrásky na čele. Novela odpadového zákona mala nadbytočné administratívy a dodatočné náklady vznikajúce z tejto povinnosti odstrániť. V praxi však podľa podnikateľov aj organizácií, ktoré zabezpečujú triedený zber odpadov a ich recykláciu, k zásadnému zlepšeniu nedošlo. Ušetrených pár desiatok eur za náklady na poplatky navyše môžu nahradiť pokuty od 500 do 120-tisíc eur, ak zanedbajú plnenie zvyšných zákonných povinností a požiadaviek.


Zákon naďalej dolaďujú
V poradí piata zmena v zákone o odpadoch priniesla niekoľko úprav. „Cieľom poslednej novely bolo jednoznačné sprecizovanie nových pravidiel platných od januára,“ vysvetlil Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska. V praxi napríklad finančné prostriedky pochádzajúce z takzvaných „priemyselných“ obalov bude možné použiť na krytie nákladov, určených na nakladanie s odpadom z obalov, pochádzajúcich z komunálnej sféry.


„Vďaka aplikačnej novele

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.