Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 00:00

Daň za súkromie pri živnosti: 1,5 miliardy

Ministerstvo financií tvrdí, že dôvodom je boj proti daňovým únikom, lepší výber daní by mohol priniesť 1,5 miliardy.

Daň za súkromie pri živnosti: 1,5 miliardy
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak ste živnostník, štát môže mať už čoskoro prístup k informáciám o tom, kde a za koľko ste si kúpili vybavenie do kancelárie či koľko platíte za plyn. V pripomienkovom konaní je totiž zákon, ktorý ukladá bankám povinnosť zasielať raz ročne informácie o pohyboch na účtoch podnikateľov. Mnohí živnostníci, ktorých sa zákon dotýka tiež, však majú zriadený iba jeden účet tak na podnikateľskú činnosť, ako aj osobné výdavky.


Polovica vykazuje nulovú daň
Dôvodom tejto novinky má byť boj proti daňovým únikom, ako však upozorňuje predseda Slovenskej asociácie malých a stredných podnikateľov Vladimír Sirotka, v konečnom dôsledku môže spôsobiť, že ľudia nebudú chcieť podnikať. „Podnikateľ by sa cítil obnažený a môžu vznikať veľké psychologické zábrany podnikať, lebo štát by vlastne videl aj do týchto, povedal by som, kuchynských operácií,“ vysvetlil. Najmä malí podnikatelia a živnostníci majú totiž podľa neho iba bežný účet, na ktorom im prichádzajú príjmy z podnikania a zároveň ho využívajú na osobnú spotrebu.


„To znamená aj nájom, školné či dovolenky. Ale nie je potrebné, aby daný úradník videl, na aké veci používa prostriedky na osobnú spotrebu,“ skonštatoval. Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová však uviedla, že väčšina živnostníkov na podnikateľské účely používa samostatný účet a keďže je táto iniciatíva zameraná skôr na podvody v oblasti DPH, negatívnym dosahom ktorých

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.