Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 00:00

Nové úverové pravidlá sa firiem netýkajú

Pravidlá, ktoré NBS nastavila pri poskytovaní úverov pre slovenské domácnosti, sa slovenských firiem nedotýkajú. Tie tak môžu čerpať úvery bez nových obmedzení aj naďalej.

Nové úverové pravidlá sa firiem netýkajú

Národná banka Slovenska začiatkom júla sprísnila podmienky na poskytovanie úverov pre domácnosti. Nové pravidlá sa ale firiem netýkajú. Tie si podľa údajov NBS vlani v máji požičali takmer 18 miliónov eur, tento rok to bolo dokonca o 5, 5 percenta viac. Dôvod je podľa odborníkov jednoduchý. „Firiem je oveľa menej, ale čerpajú vyššie úvery. Aj v rámci firemného sektora banky segmentujú klientov na živnostníkov a drobné firmy a na firmy väčšieho rozmeru,“ tvrdí výkonný riaditeľ internetového portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.


Niekedy nevyhnutné
Podľa zistení finančného dohľadu sa vo zvýšenej miere čerpajú úvery najmä stavebné firmy a firmy obchodujúce s realitami, ktoré ich využívajú na viacero účelov. „Prevádzkové úvery sú na preklenutie nesúladu medzi splatnosťou bežných záväzkov a očakávaných platieb od investorov a investičné úvery slúžia na nákup novej stavebnej techniky, ktorú spoločnosť plánuje využívať dlhodobo,“ uvádza Beáta Voskárová zo spoločnosti Skanska. Tá používa pre investície predovšetkým vlastné finančné zdroje, čo jej zabezpečuje väčšiu flexibilitu pri investovaní. Podľa kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva sa bude rast tržieb stavebných spoločností v tomto roku pohybovať na úrovni 7

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.