Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2018, 22:53

Vinári dostali na zber burčiaka výnimku od ministerstva

Producenti vína dostali možnosť predávať produkty skôr vôbec po prvýkrát v histórii súčasného Slovenska.

Vinári dostali na zber burčiaka výnimku od ministerstva
Zdroj: Pavol Funtál

Vinári a vinohradníci na Slovensku sa tento rok svojej úrody dočkali skôr. Aby plody viníc nedopadli ako nepozbierané jahody, dostali pestovatelia výnimku na predaj burčiaku. Tento medziprodukt pri výrobe vína sa zo zákona smie predávať až od 15. augusta, no výnimka rezortu pôdohospodárstva jeho predaj umožňuje už oddnes. Výnimka na predaj v ére samostatnosti republiky ešte udelená nebola.

Vinníkom je počasie
Podľa zákona môžu predajcovia burčiak ponúkať iba v obmedzenom časovom období, a to od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka zberu hrozna, z ktorého je vyrobený. Práve s fixným termínom predaja mali však vinári tento rok problém. Ich úroda totiž v dôsledku extrémnych teplôt dozrela skôr, v niektorých regiónoch aj o niekoľko týždňov. Tieto skutočnosti viedli členov Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska k rozhodnutiu adresovať list priamo vláde. V liste žiadali udelenie výnimky na predaj tradičného septembrového moku. Prezident Zväzu Ondrej Celleng potvrdil, že požiadavka prišla z ich strany. „Zákony by mali byť na to, aby pomáhali. Musia sa meniť podľa aktuálnych podmienok, tvrdí.“


Požiadavka vinárov vychádzala z ich dlhoročných

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.