Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 00:00

Stavbu novej dráhy zdržíme za každú cenu, hlásia obce pri letisku v Bratislave

Letisko Milana Rastislava Štefánika hľadá priestor na vybudovanie tretej dráhy. Počíta s variantom, proti ktorému sa chystajú brojiť starostovia okolitých obcí a mestských častí.

Stavbu novej dráhy zdržíme za každú cenu, hlásia obce pri letisku v Bratislave
Zdroj: Marek Kmeť

Rozvoj najvyťaženejšieho letiska na Slovensku v budúcnosti zrejme narazí na bariéry. Tak územné, ako aj environmentálne. Naznačuje to ministerstvo životného prostredia vo svojom stanovisku k Národnému investičnému plánu Slovenskej republiky na roky 2018 – 2030. Hoci je podľa envirorezortu moderná letecká doprava z hľadiska environmentálnych vplyvov výrazne lepšia ako cestná doprava, v prípade Bratislavy môže jej rozvojom dôjsť aj k „vedľajším účinkom“. Súvisia najmä s tým, že letisko priamo susedí s husto obývanými mestskými časťami Bratislavy.

S odporom starostov
Letecká doprava má viacero negatívnych dosahov, ak sa rozvíja v priamom kontakte s husto osídleným územím, ako je to v Bratislave, konštatuje ministerstvo životného prostredia. Komentuje tak investičné plány vlády, ktoré okrem iného počítajú s rozširovaním a modernizáciou letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade. V prípade najväčšieho slovenského letiska sa o rozvoji hovorí dlhodobo, má totiž len dve križujúce sa dráhy, z ktorých jednu treba v najbližších rokoch rekonštruovať. Aby neprišlo ku kompletnej odstávke letiska, kompetentní prišli s návrhom postaviť tretiu paralelnú dráhu, čo by znamenalo, že ponad Vajnory a Raču by vzlietalo ešte viac strojov ako v súčasnosti.


Tieto plány sa však nepozdávajú starostom dotknutých mestských častí. Obávajú sa hluku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.