Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Preprava vzácnej suroviny cez Slovensko každoročne narastá

Preprava vzácnej suroviny cez Slovensko každoročne narastá
Zdroj: Reuters

Cez naše potrubia vlani pretieklo opäť viac plynu ako po minulé roky. Kým maximálna kapacita prepravnej siete, 90 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne, ostáva zatiaľ nenaplnená, majiteľ a prevádzkovateľ Eustream, v roku 2017 kapacitu využil na 71 percent. Ide teda o výrazný posun oproti roku 2014, keď bola sieť využitá iba na polovicu. „Prepravované množstvá ovplyvňuje celková situácia na európskom trhu so zemným plynom, ktorú charakterizuje rast spotreby, pokles domácej produkcie v západnej Európe a s tým spojený vyšší dopyt po ruskom zemnom plyne," vysvetlil Pavol Kubík, hovorca spoločnosti Eustream.

Zvyšovanie prepravy má pozitívny vplyv aj na štátnu kasu, do ktorej tak každoročne putujú stovky miliónov eur vo forme daní z plynu a zdanenia Eustreamu z príjmu, mimoriadneho odvodu a dividend. "Kľúčový j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.