Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Ťažké časy pre neplatičov. Daňové úrady začali s bankami komunikovať online

Od augusta využíva Finančná správa pri komunikácii s finančnými domami nový systém, vďaka ktorému môže účty neplatičov blokovať takmer okamžite.

Ťažké časy pre neplatičov. Daňové úrady začali s bankami komunikovať online
Zdroj: Pavol Funtál

Daniari majú nový bič na vymáhanie nedoplatkov. Zatiaľ čo dosiaľ musela Finančná správa komunikovať s bankami listovými zásielkami, teraz je tento proces už elektronický. „Systém komunikuje automatizovane a vymieňa strojovo čitateľné údaje predpokladané zákonom medzi Finančnou správou a jednotlivými bankami,“ opisuje nový spôsob komunikácie Martin Gajdoš, zástupca výkonnej riaditeľky Slovenskej bankovej asociácie.


Keďže ide o automatizované procesy, mali by byť navyše aj bezpečné a imúnne voči zlyhaniam či kybernetickým hrozbám. Nový systém z dielne daniarov umožňuje blokovať účty dlžníkov v reálnom čase. Využíva ho 23 finančných domov, ktoré na Slovensku pôsobia.


Elektronické doručovanie
Postup je jednoduchý. Finančná správa doručí banke rozhodnutie vydávané pri výkone daňovej exekúcie, a to prostredníctvom elektronickej správy. Finančný dom obratom potvrdí prevzatie rozhodnutia a na účte zablokuje financie vo výške dlžnej sumy. Urobí to okamžite, nemusí čakať na poštové doručenie, ktoré mohlo po starom trvať aj niekoľko dní.

Nahradením písomnej formy sa všetko urýchlilo. „Systém má viac

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.