Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Ústup plastu a skla. Pijeme z plechoviek

Kým pred niekoľkými rokmi sa Slováci vracali do obchodov s fľašami, dnes uprednostňujú ľahko otvárateľné a trendové plechovkové obaly.

Ústup plastu a skla. Pijeme z plechoviek
Zdroj: Reuters

Slovenský spotrebiteľ si čoraz častejšie kupuje nápoje v hliníkových plechovkách, pričom najčastejšie z nich pije pivo, potom energetické a kolové nápoje. Prieskumy ukazujú, že viac než polovica pív a radlerov v tomto roku sa predala práve v plechovkách. Nechávajú za sebou sklenené a plastové fľaše.

Náš zákazník, náš pán
Spotrebiteľ si v sklenenej fľaši kúpi každý piaty liter piva. Sklo stále dominuje v menších obchodoch, no podobne ako v supermarketoch a hypermarketoch, aj tu jeho podiel z roka na rok klesá. Čo sa týka plastov, tie sa predajú s každým štvrtým litrom.


Plechovky na pulty reťazcov zamierili najmä preto, lebo si ich zákazníci želali. Zvýšený záujem o pivo v plechovkách zaznamenala v posledných rokoch aj spoločnosť Billa. Jej hovorkyňa Kvetoslava Kirchnerová uvádza, že nákup piva v tomto balení rastie na úkor fľaškového piva každý rok. Nárast podielu predaja nápojov všetkého druhu v plechovkách zaznamenalo i Tesco. Podľa koordinátorky komunikácie Evy Čekovskej majú zákazníci záujem o menšie balenia kolových nápojov, ktoré sú pre nich zaujímavé nižšou cenou. Čo sa týka výrobných nákladov obalov, tie sú pri pollitrovej plechovke a PET fľaši takmer porovnateľné. Najlacnejšie stále zostávajú klasické sklenené fľaše, ktoré sa vracajú do p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.