Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Odoberateľov štátneho plynu je stále menej

Dodávateľov s plynom u nás podniká čoraz viac. Cenami to však veľmi zamávať nemusí.

Odoberateľov štátneho plynu je stále menej
Zdroj: Reuters

Plynárenstvo je na Slovensku úspešný biznis. Okrem toho, že po Holandsku sme druhá najplynofikovanejšia krajina v Európskej únii a ceny komodity na burzách dlhodobo rastú, zvyšuje sa aj spotreba a preprava plynu cez naše územie. Čoraz viac firiem sa preto pokúša vstúpiť do hry. Podľa štátneho regulátora sa postupne konkurencia na domácom trhu s plynom zvyšuje, analytici sú však skeptickí. Najväčší dodávateľ, štátny Slovenský plynárenský priemysel, podľa nich o dominantné postavenie tak skoro nepríde.


Cenami to nezamáva
V súčasnosti figuruje na slovenskom trhu s plynom 28 dodávateľov. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví každoročne vyhodnocuje koncentráciu na tomto trhu, teda to, koľko hráčov na ňom pôsobí. Regulátor v najnovšej výročnej správe za rok 2017 informoval, že koncentrácia domáceho trhu s plynom sa medziročne znížila. To znamená, že sa zvýšila konkurencia medzi dodávateľmi. Spomedzi všetkých dodávateľov aj vlani v dodávkach plynu dominoval vo všetkých segmentoch trhu SPP. Hoci jeho postavenie sa pozvoľna znižuje, vedúcu rolu si zachováva, a to najmä pri domácnostiach a malých podnikoch. V súčasnosti mu patrí na trhu vyše 55-percentné postavenie, kým pred dvomi rokmi to bolo o dve percentá viac.


Čo zvýšená konkurencia znamená napríklad pre ceny domácností? Meniaca sa situácia na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.