Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 00:00

Teplo stresuje dobytok. Bude menej mlieka

Niektorí farmári odhadujú zníženie dojivosti až o štvrtinu oproti zvyčajným hodnotám.

Teplo stresuje dobytok. Bude menej mlieka
Zdroj: TASR

Horúčavy, ktoré sužujú Slovensko, sa tento rok prejavili na nižšej úrode poľnohospodárskych plodín. Problémy však nerobia iba pestovateľom. Zápasiť s výrazne zníženou produkciou mlieka musia kvôli nim aj chovatelia dobytka.

Teplo znižuje produkciu
V lete treba počítať s istou mierou zníženej výroby mlieka oproti iným mesiacom. „Mlieko má tiež menej tuku než v zimných mesiacoch,“ objasňuje Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.


Toto leto je však menej mlieka aj v porovnaní s inými rokmi. Dôvodom sú rekordné horúčavy, ktoré zasiahli Slovensko. A to nielen v letných mesiacoch. Kým počas bežného roka zažíva dobytok tepelný stres raz ročne, tento rok ho zasiahol už tretíkrát. Nadpriemerne teplé jarné mesiace apríl a máj boli nasledované vysokými teplotami na konci júna a horúcim začiatkom augusta. Ďalším problémom je fakt, že teploty neklesajú ani počas noci.


V prípade, že teplomer ukazuje viac než 24 stupňov Celzia, kravy začínajú túto teplotu pociťovať ako kritickú. Keď jej hodnota presiahne 27 stupňov, znižuje sa príjem krmiva, reprodukčné schopnosti zvierat a v neposlednom rade i mliečna produkcia, tvrdí Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva. Zníženie dojivosti má svoje následky aj pre spotrebiteľov. Produkcia mlieka klesá minimálne o 10

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.