Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 00:00

Mlieko ako obeť horúčav. Bude ho o štvrtinu menej

Zvieratá zažívajú tretí teplotný šok v tomto roku. Prvovýrobcovia preto odhadujú výrazne nižšiu produkciu.

Mlieko ako obeť horúčav. Bude ho o štvrtinu menej
Zdroj: TASR

Je bežnou praxou, že v lete sa vyprodukuje menej mlieka. Stačí, aby teplomer ukazoval viac ako 24 stupňov a dojivosť začne klesať. Aktuálne vysoké teploty však túto hranicu výrazne prekračujú. To začína byť zrejmé aj na produkcii. A výrazne. Prvovýrobcovia hlásia, že oproti bežným augustom bude tento rok mlieka o štvrtinu menej. Táto komodita sa tak pridá k jačmeňu či ďalším obilninám, ktorých objemy výrazne skresali horúčavy.

„Kým dojnica bežne nadojí až 31 litrov za deň, teraz je to 25 až 26 litrov,“ tvrdí podpredseda Slovenského zväzu prvovýrobcov Milan Halmeš. Podľa niektorých producentov bude prepad ešte vyšší, a tak Halmeš hovorí v sumári o 25-percentnom poklese.


Ako vysvetlila analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská, druhá kritická hranica po 24 stupňoch je 27 stupňov. Vtedy sa znižuje príjem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.