Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 00:00

Firmy budú eurofondy na vzdelávanie získavať zložitejšie

Ministerka školstva obnovila výzvu na dotácie na vedu, pre ktorú nás kritizoval Brusel.

Firmy budú eurofondy na vzdelávanie získavať zložitejšie
Zdroj: Reuters

Len dvaja zamestnanci, ročné tržby približne 14-tisíc eur, žiadna webová stránka ani sídlo spoločnosti. Aj takáto firma minulý rok žiadala štyri milióny eur z eurofondov na dlhodobý strategický výskum. A aj jej ich odklepli, napriek tomu, že zrejme išlo o schránkovú firmu, ktorá si navyše len tri dni pred schválením dotácie zapísala výskum medzi svoje činnosti v obchodnom registri. Na túto, ale aj ďalšie firmy, ktoré s výskumom nemali skúsenosti, upozornila minulý rok, po prevalení škandálu s eurofondmi, opozícia. Výzvu nakoniec po varovnom liste Európskej komisie ministerka školstva Martina Lubyová zrušila. Teraz ju vypísala opäť a podľa jej slov už podobné fiasko nehrozí.


Dotácie museli stopnúť
Takmer na deň presne, pred 11 mesiacmi, musela v tom čase nová ministerka školstva zrušiť výzvu na dlhodobý strategický výskum. Dôvodom boli pochybnosti o rozdeľovaní dotácií, ktoré sa nepozdávali ani Európskej komisii. Namiesto vysokých škôl či relevantných výskumných spoločností dostali dotácie malé firmy s minimálnym počtom zamestnancov či bez reálnych skúseností. Výzvu ministerka školstva Lubyov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.