Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 00:00

Náš priemysel spomalil. Dosahuje na svoj limit

Medziročný nárast priemyselnej produkcie v tomto roku výrazne poklesol. V júni by sme boli dokonca bez automobilového priemyslu v mínuse.

Náš priemysel spomalil. Dosahuje na svoj limit
Zdroj: Reuters

Aj keď produkcia nášho priemyslu rastie, za výsledkami z predchádzajúcich rokov zaostáva. V prvom polroku okrem iného sklamal aj hutnícky priemysel, ktorý bol tradičným ťahúňom celého priemyslu.

„V júni klesal hutnícky priemysel o zhruba 1,5 percenta. Ide o segment, ktorý v minulosti práveže vždy ťahal náš priemysel vpred. Je to navyše predstihový sektor a aj jeho spomalenie môže znamenať, že ekonomika dosiahla cyklický vrchol a ekonomický rast v Európe sa spomaľuje,“ potvrdil pre HN analytik Unicredit Bank Ľubomír Koršňák a dodáva, že za spomalením odvetvia môžu byť aj problémové dodávky železnej rudy z Ukrajiny.

Elektrotechnika v problémoch

Americká US Steel je so svojou košickou výrobou zatiaľ spokojná. Výroba bola v druhom kvartáli využitá na 105 percent. V ďalšom kvartáli však očakáva mierny útlm. „V európskom segmente očakávame v treťom štvrťroku nižší výsledok, a to najmä pre plánované odstávky, ktoré sa budú prekrývať s normálnym sezónnym dopytom zákazníkov,“ uvádza kvartálna správa materskej spoločnosti. Aj napriek tomu celý hutnícky priemysel na Slovensku chladne a zažíva prepad.


Toto cyklické spomalenie môže mať aj presah do iných odvetví. Príkladom je spotrebná elektronika, ktorá už roky zápasí so stratou konkurencieschopnosti, čo dokazuje aj postupné utlmovanie výroby jedného z našich najväčších exportných hráčov, ktorým je Samsung.

Iba v tomto roku zažila na Slovensku výroba elektroniky významný pokles na úrovni 10,6 percenta. Dôvodom sú najmä vysoké vstupné náklady, činnosti s nízkou pridanou hodnotou a podľa odborníkov by elektrotechnickému priemyslu v Európe pomohol podobný impulz ako v roku 2008, kedy CRT technológie nahrádzali ploché LCD displeje.

Nižší výkon zaznamenali v tomto roku aj iné odvetvia,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.