Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 00:00

Naše vlaky aj vo Francúzsku. Únia chce premiešať trh

Štvrtý železničný balík z dielne Európskej komisie má ambície otvoriť a zjednotiť dopravný trh v Únii.

Naše vlaky aj vo Francúzsku. Únia chce premiešať trh
Zdroj: Reuters

Tam, kde si štát objedná jej služby, nasadí svoje vlaky. Na takomto princípe funguje v súčasnosti Železničná spoločnosť Slovensko.

Národný dopravca obsluhuje všetky kľúčové trasy v krajine s výnimkou úseku medzi Bratislavou a Komárnom, kde jazdí český súkromník. Proti monopolu štátnych firiem brojí nielen RegioJet, ale aj Brusel.

Vozne slovenských železníc dostali nový dizajnový interiér:

Rozbíjanie monopolu

O liberalizácii dopravného trhu hovorí takzvaný štvrtý železničný balík z dielne Európskej komisie. Obsahuje opatrenia, ktorých aplikáciou by sa trh vo všetkých členských štátoch Únie otvoril zahraničným dopravcom.

„Aj v rámci Európskeho parlamentu sme prijali v železničných balíkoch opatrenia, ktoré zaväzujú štáty otvoriť tento segment súkromnému sektoru. Na Slovensku, žiaľ, stále pretrváva sklon k štátnemu monopolu a dokonca sa ešte zväčšuje,“ skonštatoval pre HN poslanec europarlamentu Ivan Štefanec.

Opatrenia v praxi budú znamenať, že ministerstvo dopravy stratí možnosť objednať si dopravnú obsluhu priamo od štátneho dopravcu. Výberu by musela predchádzať celoeurópska súťaž. Pre úplnú liberalizáciu trhu stanovil Brusel prechodné obdobie do roku 2033.


Novink

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.