Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 00:00

Bratislava siaha na letecký rekord

Bratislava siaha na letecký rekord
Zdroj: Marek Kmeť

O krok bližšie k rekordu. Letisko M. R. Štefánika v Bratislave by mohlo vďaka neustále rastúcemu počtu cestujúcich prekonať hranicu dvoch miliónov prepravených pasažierov už tento rok. Vlani mu k tomu chýbalo len niečo menej ako 58-tisíc klientov.

Potvrdením rastúceho trendu sú aj výsledky za mesiac júl, keď bolo odbavených viac ako 349-tisíc pasažierov. Oproti rovnakému mesiacu vlani ide o 15-percentný nárast.

„Podľa všetkých predbežných ukazovateľov sa letisku naozaj podarí ukončiť tento rok s rekordným počtom cestujúcich, ktorí prešli jeho bránami,“ konštatuje Juraj Ondruš z portálu Airliners, ktorý združuje nadšencov leteckej dopravy.

Dôvodov rastu je viacero, no predovšetkým ide o hneď niekoľko novootvorených liniek, na niektoré z nich boli dokonca nasadené aj lietadlá s vyššou kapacitou. Čísla rastú aj vďaka väčšiemu množstvu charterových letov.

Večným problémom bázy v Bratislave je blízkosť viedenského Schwechatu. Obe letiská delí len pár desiatok kilometrov a nízkonákladovky, na Schwechate kedysi nežiaduce, odtiaľ otvárajú jednu linku za druhou. Ani tento fakt by Bratislavu ohroziť nemal. „Slováci budú z Bratislavy lietať tak či tak. Prekonanie rekordu je teda reálne,“ domnieva sa letecký publicista Petr Kolmann.

Iné by to bolo, keby došlo k rušeniu liniek z Bratislavy. Vtedy by mohlo dôjsť k poklesu cestujúcich. Rušenie liniek však podľa Kolmanna letisko nemá ako ovplyvniť. Tieto rozhodnutia sú výhradne v réžii leteckých spoločností.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.