Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 00:00

Cyklotrasy komplikuje roztiahnutá Bratislava

Hlavné mesto posiela ľudí aj na bicykle, sieť cyklotrás je však stále nepostačujúca. Primátor Ivo Nesrovnal tvrdí, že naráža na vlastnícke problémy.

Cyklotrasy komplikuje roztiahnutá Bratislava
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Nové vlaky, posilové autobusy, ani to stačiť nemusí. Bratislavský kraj a magistrát hlavného mesta hľadajú alternatívy, ktoré by mohli pomôcť odvrátiť dopravný kolaps v septembri. V regióne totiž prebiehajú najmasívnejšie opravy a výstavba infraštruktúry za posledné desaťročia. Primátor so županom sa preto pridali k investičnému šéfovi Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorý už vodičom odporučil vymeniť autá napríklad za bicykle.

Sever nedobehneme
Bratislava stále nemá vybudovanú zmysluplnú sieť cyklotrás, upozorňuje opakovane združenie Cyklokoalícia. Výstavba podľa aktivistov poriadne nenapreduje a magistrát stále uprednostňuje autá. Rovnaký názor má aj Martin Fundárek z iniciatívy Lepšia doprava: „V Bratislave máme zopár cyklotrás, ktoré väčšinou vedú odnikiaľ nikam a na cestu do práce sú nepoužiteľné.“ V súčasnosti sa z bicyklov podľa neho nemôže stať plnohodnotná alternatíva voči autám, pretože cyklisti sa na uliciach hlavného mesta necítia bezpečne.


Problém si magistrát uvedomuje. „Vo využívaní bicyklov sa Bratislava nikdy nebude môcť porovnať s Amsterdamom alebo Kodaňou, a to z jednoduchého dôvodu – je príliš roztiahnutá,“ uviedol pre HN Ivo Nesrovnal. „U nás nepôjde nikto z Vrakune do práce v Starom Meste na bicykli, pretože je to príliš ďaleko,“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.