Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2018, 00:00

Košice chcú, aby Dúha za Kulturpark platila

Prešovskí stavbári sa proti takmer 300-miliónovej pokute bránia.

Miroslav Remeta
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Za zákazku v celkovej hodnote 24,3 milióna eur padá na hlavu stavbárov z Prešova astronomická pokuta takmer 300 miliónov eur. Tú vyrubuje mesto Košice za nepodarenú rekonštrukciu bývalých kasární v širšom centre mesta a ich premenu na priestor pre umelcov.

Na časovú tieseň náročný kontrakt pôvodne vysúťažil stavebný obor Doprastav. Na prelome rokov 2013 a 2014 však prišlo k dohode a na miesto Doprastavu zasadla stavebná spoločnosť Dúha.

A práve na firmu prešovského podnikateľa Miroslava Remetu mieri rekordná zmluvná pokuta 295 miliónov eur od košického magistrátu. „Spoločnosť Dúha prevzala záväzky po zhotoviteľovi diela Doprastav a zodpovedá za záväzky zhotoviteľa riadne a včas odstraňovať chyby diela v súlade s príslušnou zmluvou o dielo,“ tvrdí pre HN hovorca mesta Košice Jozef Marko.

Košický Kulturpark je najväčšou, najdrahšou a najviac meškajúcou stavbou projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. A Dúha sa medzičasom vypracovala do pozície kľúčového subdodávateľa väčšiny stavebných prác. Z celkového balíka vyše 24 miliónov eur si napokon odkrojila viac ako 15 miliónov eur bez DPH.

„Zmluvné pokuty, ktoré si mesto nárokuje, niekoľkonásobne prevyšujú hodnotu diela a priečia sa aj zákonným daňovým ustanoveniam, ktoré boli prijaté, aby sa zabránilo takýmto pochybným snahám,“ hovorí pre HN hovorkyňa Dúhy Simona Dodrvová s tým, že „v súčinnosti s ostatnými dodávateľmi, ktorých sa parciálne takéto špekulatívne prepočty týkajú, podnikneme ďalšie kroky“.

Partneri mlčia
Stavebný gigant Doprastav na otázky HN neodpovedal. Na realizácii stavby Kulturparku sa okrem menších firiem a živnostníkov podieľali viaceré známe stavebné skupiny. Okrem Dúhy a Doprastavu to boli ešte Eurovia SK či Metrostav Slovakia. Hovorkyňa skupiny Eurovia Simona Tančaková uvádza, že spoločnosť „dosiaľ neobdržala žiadne vyrozumenie v predmetnej záležitosti – ani od mesta Košice, ani od objednávateľa spoločnosti Dúha“.

Slovenská dcéra českého stavebného holdingu Metrostav svoju košickú anabázu nekomentuje. „K projektu Kulturpark Košice sa nemôžeme a nebudeme vzhľadom na partnerov a investorov vyjadrovať,“ vraví hovorca skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha. Dúha však aktivity Košíc vidí nielen v rozpore so zmluvou podpísanou medzi radnicou a Doprastavom, ale vníma ich aj v rozpore s dobrými mravmi a zásadami poctivého obchodného styku.

„Mnohé zmluvné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.