Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2018, 00:00

Košice chcú, aby Dúha za Kulturpark platila

Prešovskí stavbári sa proti takmer 300-miliónovej pokute bránia.

Miroslav Remeta
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Za zákazku v celkovej hodnote 24,3 milióna eur padá na hlavu stavbárov z Prešova astronomická pokuta takmer 300 miliónov eur. Tú vyrubuje mesto Košice za nepodarenú rekonštrukciu bývalých kasární v širšom centre mesta a ich premenu na priestor pre umelcov.

Na časovú tieseň náročný kontrakt pôvodne vysúťažil stavebný obor Doprastav. Na prelome rokov 2013 a 2014 však prišlo k dohode a na miesto Doprastavu zasadla stavebná spoločnosť Dúha.

A práve na firmu prešovského podnikateľa Miroslava Remetu mieri rekordná zmluvná pokuta 295 miliónov eur od košického magistrátu. „Spoločnosť Dúha prevzala záväzky po zhotoviteľovi diela Doprastav a zodpovedá za záväzky zhotoviteľa riadne a včas odstraňovať chyby diela v súlade s príslušnou zmluvou o dielo,“ tvrdí pre HN hovorca mesta Košice Jozef Marko.

Košický Kulturpark je najväčšou, najdrahšou a najviac meškajúcou stavbou projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. A Dúha sa medzičasom vypracovala do pozície kľúčového subdodávateľa väčšiny stavebných prác. Z celkového balíka vyše 24 miliónov eur si napokon odkrojila viac ako 15 miliónov eur bez DPH.

„Zmluvné pokuty, ktoré si mesto nárokuje, niekoľkonásobne prevyšujú hodnotu diela a priečia sa aj zákonným daňovým ustanoveniam, ktoré boli prijaté, aby sa zabránilo takýmto pochybným snahám,“ hovorí pre HN hovorkyňa Dúhy Simona Dodrvová s tým, že „v súčinnosti s ostatnými dodávateľmi, ktorých sa parciál

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.