Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2018, 00:00

Košice chcú, aby Dúha za Kulturpark platila

Prešovskí stavbári sa proti takmer 300-miliónovej pokute bránia.

Miroslav Remeta
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Za zákazku v celkovej hodnote 24,3 milióna eur padá na hlavu stavbárov z Prešova astronomická pokuta takmer 300 miliónov eur. Tú vyrubuje mesto Košice za nepodarenú rekonštrukciu bývalých kasární v širšom centre mesta a ich premenu na priestor pre umelcov.

Na časovú tieseň náročný kontrakt pôvodne vysúťažil stavebný obor Doprastav. Na prelome rokov 2013 a 2014 však prišlo k dohode a na miesto Doprastavu zasadla stavebná spoločnosť Dúha.

A práve na firmu prešovského podnikateľa Miroslava Remetu mieri rekordná zmluvná pokuta 295 miliónov eur od košického magistrátu. „Spoločnosť Dúha prevzala záväzky po zhotoviteľovi diela Doprastav a zodpovedá za záväzky zhotoviteľa riadne a včas odstraňovať chyby diela v súlade s príslušnou zmluvou o dielo,“ tvrdí pre HN hovorca mesta Košice Jozef Marko.

Košický Kulturpark je najväčšou, najdrahšou a najviac meškajúcou stavbou projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. A Dúha sa medzičasom vypracovala do pozície kľúčového subdodávateľa väčšiny stavebných prác. Z celkového balíka vyše 24 miliónov eur si napokon odkrojila viac ako 15 miliónov eur bez DPH.

„Zmluvné pokuty, ktoré si mesto nárokuje, niekoľkonásobne prevyšujú hodnotu diela a priečia sa aj zákonným daňovým ustanoveniam, ktoré boli prijaté, aby sa zabránilo takýmto pochybným snahám,“ hovorí pre HN hovorkyňa Dúhy Simona Dodrvová s tým, že „v súčinnosti s ostatnými dodávateľmi, ktorých sa parciál

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.