Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2018, 09:55 Aktualizované dňa 20.08.2018 o 10:46

Nezamestnanosť v júli mierne rástla. Podľa ministerstva je to typický vývoj

Ako sa vyvíjala nezamestnanosť na Slovensku v júli 2018? Sledujte brífing, na ktorom bude informovať štátny tajomník ministerstva práce, Branislav Ondruš.

Nezamestnanosť v júli dosiahla 5,47 percenta, ide teda o medzimesačný nárast o 0,4 percentuálneho bodu. Medziročne ide o zníženie o 1,23 percentuálneho bodu. Informoval o tom riaditeľ Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v júli  vzrástol proti júnu o 541 na 150 268 ľudí. Proti vlaňajšku naopak takmer 32 500 nezamestnaných ubudlo.

Do spomínanej skupiny nezamestnaných nie sú zahrnutí uchádzači o prácu, ktorí sa síce registrovali na úradoch práce, ale boli na konci júla napríklad chorí alebo sa zúčastňovali rôznych vzdelávacích programov.

"Vývoj v mesiaci júl je taký typický letný vývoj," komentoval vývoj štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. "My máme informácie, že relatívne veľa nezamestnaných ľudí, ktorých máme v evidencii, majú prísľub nástupu do zamestnania od septembra tohto roka," dodal Ondruš.

Úrady práce na evidovali v júli zhruba 82 500 voľných pracovných miest, hlavne na rôzne robotnícke profesie. Slovensko skôr v tomto roku uľahčilo zamestnávanie cudzincov z krajín mimo Európskej únie v desiatkach rôznych profesií, ktoré slovenskí zamestnávatelia nedokázali obsadiť. Spomínané opatrenie sa podľa Ondruša neprejavilo vo výraznejšom náraste počtu zamestnancov zo zahraničia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.