Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2018, 12:18

Tri firmy z Bratislavy sú podozrivé z neoprávnených vratiek DPH za vyše 150-tisíc eur

Kriminalisti finančnej správy v uplynulých dňoch vypočuli v sídlach spoločností tri osoby. Vo firmách figurujú ako konatelia tzv. biele kone zo Zvolena a okolia.

Riaditeľ NAKA Peter Hraško
Zdroj: HNtelevízia

Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) preverujú tri subjekty so sídlom v Bratislave, ktoré sú podozrivé z uplatnenia neoprávnených nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH). Svojím nezákonným konaním mali spôsobiť škodu vo výške 153-tisíc eur.

Biele kone zo Zvolena

Kriminalisti finančnej správy v uplynulých dňoch vypočuli v sídlach spoločností tri osoby. Vo firmách figurujú ako konatelia tzv. biele kone zo Zvolena a okolia. Konatelia preverovaných spoločností nemali vedomosť o tom, že sú konateľmi.

KÚFS počas preverovania zaznamenal nový spôsob trestnej činnosti na úseku DPH - uplatňovanie neoprávnených nadmerných odpočtov DPH v nízkych sumách na viacero obchodných spoločností.

V nich figurujú nastrčené osoby, prevažne zo slabších sociálnych pomerov, aby unikli pozornosti finančnej správy.

Má ísť o daňový podvod

Na podnet KÚFS sa začali daňové kontroly zamerané na oprávnenosť uplatnenia nadmerných odpočtov DPH a ďalšie preverovanie.

Tieto spoločnosti si od polovice roka 2016 mali v nízkych sumách neoprávnene uplatniť nadmerné odpočty DPH na základe mesačných daňových priznaní vo výške približne 1 500 eur.

Celková škoda, ktorá tak vznikla štátnemu rozpočtu SR vyplatením týchto nadmerných odpočtov, predstavuje sumu 153-tisíc eur. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom za daňový podvod sadza od 1 do 5 rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.