Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

V Kanade legálne, u nás päť rokov basy

Kanada zlegalizovala marihuanu. U nás však za zločin bez obete naďalej pykajú najmä mladí.

V Kanade legálne, u nás päť rokov basy
Zdroj: Reuters

K zoznamu krajín, v ktorých je marihuana legálna, sa od jesene pridá aj Kanada. Úplná legalizácia, za ktorú zahlasoval kanadský parlament, začne platiť 17. októbra. U nás túto tému otvorila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Po tlaku zo strany koaličného partnera SNS však musela tento návrh ešte vo februári stiahnuť z rokovania Koaličnej rady. Za zločin bez obete tak u nás naďalej pykajú najmä mladí.

Globálny trend

Legalizácia marihuany v Kanade v praxi znamená, že prestanú platiť postihy pre užívateľov marihuany, ktorí jej fajčením už nebudú porušovať zákon. Podobnou cestou ako Kanada sa vydáva čoraz viac krajín. V novembri roku 2016 obyvatelia amerického štátu Kalifornia zahlasovali za úplnú legalizáciu marihuany. Zákon začal platiť od januára tohto roku a zatiaľ sú ohlasy naň pozitívne.

Vo februári dokonca kalifornská prokuratúra vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa legalizácia marihuany v štáte bude uplatňovať retroaktívne až do roku 1975. Pri najľahších trestoch to znamená, že ľudia, ktorí boli odsúdení za konzumáciu tejto drogy, sú z pohľadu práva nevinní a hľadí sa na nich ako keby ani nikdy nemali problém so zákonom. O krok napred pred nami je aj susedná Česká republika, kde prestala byť držba marihuany pre vlastnú spotrebu trestná už v roku 2010. Ani v Česku však cesta k beztrestnosti marihuany nebola úplne jednoduchá. Český ústavný súd v júli roku 2013 zrušil nariadenie vlády, ktorým sa stanovovalo malé množstvo drogy. Ide o množstvo, ktoré ešte nie je trestné. Ústavný súd namietal, že hranice trestnosti musí určiť zákon a nestačí na jej určenie nariadenie vlády. Ustanovenie hranice nariadením vlády by znížilo právnu istotu, a preto ho ústavný súd vyhlásil za protiústavný.

Legalizácia je prínosom, tvrdí veľká štvorka

S legalizáciou sa očakáva aj zmena správania samotných spotrebiteľov. Podľa správy, ktorú minulý týždeň vydala poradenská spoločnosť Deloitte, legalizácia marihuany na rekreačné účely a odstránenie rizika potrestania zo strany štátu pritiahne aj nový typ spotrebiteľa. Dôvodom tohto posunu je to, že ľahké drogy už nebudú nelegálne. Podľa audítorov je typický spotrebiteľ po legalizácii marihuany starší než ten súčasný

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.