Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

Jabĺk je nadbytok. Majú však horšiu kvalitu

Slovenskí pestovatelia očakávajú najlepšiu úrodu jabĺk za posledné desaťročie. Nedostatok vlahy však má svoje následky aj pri ovocí.

Jablká
Zdroj: pexels.com

Slovenskí ovocinári vypestujú počas bežného roka, ktorý nie je poznačený mimoriadnymi zásahmi počasia, okolo 55-tisíc ton ovocia. Keďže tento rok sa vyznačuje absenciou jarných mrazov, pestovatelia sa tešia z výbornej úrody. Na druhej strane, extrémne teploty a pretrvávajúce suchá, ktoré už od jari trápia takmer všetky poľnohospodárske plodiny, sa podpísali aj na ovocí.

Úroda zničená suchom
Podľa informácií z agrorezortu sú jablká najobľúbenejším ovocím slovenských pestovateľov. Vlani dosiahli jablone spomedzi všetkých ovocných druhov registrovaných v Registri ovocných sadov takmer polovičnú výmeru. Urodilo sa na nich vyše 32-tisíc ton jabĺk. Tohtoročná úroda jabĺk sa podľa Samuela Micháleka z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave odhaduje na takmer 47-tisíc ton.

Nárast predvídajú aj samotní pestovatelia, ktorí sa po dvoch kritických rokoch dočkali výbornej úrody. „V rokoch 2016 a 2017 sa neustále riešili problémy s poškodením ovocných sadov jarnými mrazmi, s kto

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.