Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

Elektronické náramky nás stáli dvestotisíc na jedného väzňa

Napriek obrovským nákladom na zavedenie elektronických náramkov sa tento alternatívny spôsob trestania u nás stále nepoužíva. Dôvodom je náročnosť procedúry.

Elektronické náramky nás stáli dvestotisíc na jedného väzňa
Zdroj: Marek Kmeť

Iba 128 väzňov. To je číslo osôb, na ktorých sa zatiaľ využili elektronické náramky, odkedy odštartoval pilotný projekt v roku 2015 s elektronickým monitorovaním trestancov. Pôvodne sa počítalo s využitím pre aspoň dvetisíc väzňov ročne. Zavedenie monitorovania nás napriek tomu stálo masívnych 27 miliónov eur. V priemere sme tak vynaložili 200-tisíc eur na náramok pre jedného väzňa. V súčasnosti sa s nimi monitoruje iba 46 osôb. Je to dokonca pokles oproti číslam za minulý rok, keď náramky nosilo 78 osôb. Jedným z obvinených, na ktorých sa tento alternatívny trest v súčasnosti skúša, je aj Pavol Rusko.
Elektronické náramky sa používajú najmä ako alternatíva oproti väzeniu. Pri menej závažných trestných činoch môže odsúdený požiadať o uloženie alternatívneho trestu, napríklad aj vo forme náramku. Ak súd žiadosti vyhovie, odsúdený nenastúpi do výkonu trestu, ale obmedzí sa mu sloboda pohybu. Tá sa kontroluje práve náramkom.

Nižšie náklady

Ľudia odsúdení na alternatívny trest nemusia nastúpiť do väzenia. Preto bolo pôvodným zámerom ministerstva využívať elektronické náramky na šetrenie prostriedkov tým, že štát nebude uhrádzať náklady spojené s pobytom trestancov vo väzení. Túto teóriu potvrdzuje aj prodekan pre rozvoj z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Tomáš Strémy. Podľa neho je „nezanedbateľnou stránkou alternatívnych trestov aj skutočnosť, že sú spojené s oveľa nižšími nákladmi v porovnaní s výkonom trestu odňatia slobody“.

Okrem sledovania trestancov a obvinených sa elektronické náramky používajú aj pri monitorovaní takzvaných chránených osôb. V týchto prípadoch sa elektronické náramky používajú ako ochranné opatrenie, najmä pri ochrane korunných svedkov. Ministerstvo v súčasnosti monitoruje sedem takýchto chránených osôb.

Podľa ministerstva neboli náklady použité iba na zavedenie elektronických náramkov. „Súčasťou projektu nebolo len dodanie hardvéru pre výkon kontroly, ale okrem iného aj vytvorenie informačného systému pre prácu probačných a mediačný

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.