Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2018, 00:00

Pomohlo by posilnenie kompetencií samospráv

Rozvoju trhu nájomného bývania bráni kultúra. Až 9 z 10 ľudí vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva, tvrdí v rozhovore Martin Vlachynský, analytik INESS.

Pomohlo by posilnenie kompetencií samospráv
Zdroj: Marek Kmeť

Štát chystá daňový systém, ktorým by čo najviac podporil nájomné byty. Čo si o tom myslíte?
Zaznamenal som veľa rečí, ale ešte nie je úplne jasné, aké skutky sa chystajú. Momentálne sa o tom vo veľkej miere diskutuje. Nájomné bývanie sa berie stále ako taký liek, len nie je jasné voči čomu.

Takže si myslíte, že to nájomcom nepomôže?
Na nájomné bývanie sa môžeme pozerať z dvoch strán. Jednou vecou je bývanie v podnájme, čo je pomerne rozšírené, najmä v Bratislave. Poznáme veľa ľudí, ktorí bývajú v nájomnom bývaní. To, koľko ľudí býva takýmto štýlom, je do veľkej miery dané aj tým, že na Slovensku je značná kultúrna averzia voči tomu, aby ľudia dlhodobo bývali v podnájme, a kúpa nehnuteľnosti je veľkou časťou obyvateľstva vnímaná ako investícia, ktorú v živote musia urobiť. Ale to ani zďaleka nie je pravda. Sú krajiny, ako napríklad Nemecko, kde je vlastníctvo nehnuteľnosti menej ako 50 percent. U nás je to okolo 90 percent. Čiže 9 z 10 ľudí vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Čiže z toh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.