Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 00:00

Systém minimálky podľa sektorov v EÚ funguje

Minister práce Ján Richter oprášil myšlienku sektorovej minimálnej mzdy. V Európe to nie je novinka.

Systém minimálky podľa sektorov v EÚ funguje
Zdroj: TASR

„Nikdy nebudem súhlasiť s regionálnou minimálnou mzdou, sektorová minimálna mzda je otvorená,“ uviedol v pondelok minister práce Ján Richter. Znova tak otvoril otázku, že by sa na Slovensku zaviedla rôzna minimálka pre rôzne sektory. Takýto systém funguje napríklad v Rakúsku, ktoré spolu s ďalšími piatimi členskými krajinami Európskej únie nemajú zákonom určenú najnižšiu možnú platovú sadzbu. Namiesto toho sa odbory každoročne dohodnú so zástupcami zamestnávateľov a výsledok sa zakotví v kolektívnej zmluve. Takýto systém ešte donedávna fungoval aj v Nemecku, v roku 2015 ho však zrušili a zaviedli celoplošnú najnižšiu možnú sadzbu. Dôvodom bolo to, že množstvo ľudí pracovalo vo firmách, ktoré nemali odbory ani kolektívne zmluvy a minimálna mzda pre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.